Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Grubi: Memorizimi i veprimtarisë kombëtare në tempujt e dijes, qoftë frymëzim për të gjitha gjeneratat

Tre amfiteatrot e reja në hapësirat e Universitetit të Tetovës janë emëruar me emrat e veprimtarëve të shquar që dhanë kontributin e tyre dhe lanë gjurmë të pashlyeshme për arsimin në gjuhën shqipe.

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi I cili ishte pjesëmarrës në këtë ngjarje, e ka quajtur vendimin për memorizimin e figurave të veprimtarisë kombëtare, si frymëzim të përhershëm për gjeneratat e tashmë dhe të ardshme në tempujt e dijes.

Postimi i plotë:

“Tempulli ynë i dijes, Universiteti i Tetovës evokoi kujtimet mbi Kongresin e 1908-tës në Manastir në mënyrën më të mirë të mundshme, duke emëruar amfiteatrot e reja me emrat e veprimtarëve që lanë gjurmë në historinë e arsimit në gjuhën shqipe në vendin tonë – Abdyselam Eminit, Rafi Halilit, Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi.
Bashkë me kryetarin Ali Ahmeti dhe ministrin e arsimit dhe shkencës Jeton Shaqiri përgëzuam studentët dhe udhëheqësinë e Universitetit për përkujdesin e treguar në memorizimin e veprimtarisë kombëtare në çdo kënd të hapësirave të saj.
Qofshin frymëzim i përhershëm ngjarjet dhe figurat e lavdisë kombëtare në rrugëtimin e dijes së gjeneratave në tempujt tona të dijes!”, shkruan Grubi.

 

Latest Posts

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Mos i humbisni

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...

IDEA: Komuna e Haraçinës më e sukseshmja tek komunat shqiptare

Në Analizën e Institutit për Demokraci dhe Analiza Ekonomike për 13 komuna të monitoruara, krerët e Strugës, Çairit dhe Bogovinës nuk e kanë realizuar...

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...