Goleadori Admin Abdulla ftohet te përfaqësuesja U15 e Maqedonisë (Video)

Admin Abdulla është një ndër talentët e futbollit në vend, para të cilit është një e ardhme e ndritur. Bëhet fjalë për një futbollistë...

TË FUNDIT

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Sulmet disa mujore të Rusisë shkatërrojnë fshatin Luç në Ukrainë

Fshati Luç, i vendosur në kufirin midis rajoneve Mykolaiv dhe Kherson, është bombardur nga forcat ruse që nga dita e parë e luftës.

 

 

“Ndodhemi në vijën e parë të frontit dhe ndaj kemi qenë objektiv i bombardimeve të rënda. Fillimisht ishte e frikshme, tani situata është qetësuar disi, por jo plotësisht”, thotë , Iryna banore e fshatit Luç.

 

 

Para 24 shkurtit, në jetonin fshat rreth 1,000 persona , tani kanë mbetur vetëm 38.

 

 

Iryna, një banore vendase, thotë se dy raketa ruse ranë vetëm disa hapa larg ndërtesës së saj. Ajo nuk mund të hyjë në apartamentin e saj sepse hyrja e ndërtesës është e mbushur me rrënoja, ndaj jeton në bodrum.

 

 

“Një herë, raketa goditi çatinë. Një herë tjetër ra në katin e pestë. Dëmtoi katin e pestë, të katërt dhe në fund ra në të tretin, në ballkon. Njerëzit thonë se nuk ka shpërthyer, por unë nuk e di. Mundohem të mos afrohem shumë. Jam e frikësuar”, thotë ajo.

 

 

Ky fshat është qëlluar me artileri nga pjesa e pushtuar nga rusët, e rajonit të Khersonit, pothuajse çdo ditë që nga fillimi i luftës. Sot në fshat nuk ka asnjë ndërtesë të paprekur.

 

 

“Ështe e vështirë. Ne fshihemi vazhdimisht, nuk mund të kuptojmë se nga cila anë vijnë raketat. E patë se çfarë bënë… ? Një bombë tjetër ra këtu dy ditë më parë, mund t’ju tregoj. Dritaret janë të gjitha të thyera, ballkonet e shkatërruar, asgjë nuk ka mbetur! Ne kishim një fshat kaq të bukur, dhe tani nuk ka mbetur asgjë. Gjithçka është në rrënoja”, thotë Galyna, banore e fshatit Luç.

 

 

Shkolla e fshatit ishte e para që u godit. Dhjetë raketa goditën ndërtesën, duke e shkatërruar atë.

 

 

 

“Kjo është shkolla jonë. Është shumë e trishtueshme që bota ruse na solli kaq shumë pikëllim. Këtu ka qenë palestra dikur. Kur goditën bombat e para, kishte vetëm topa të shpërndarë nëpër palestër”, thotë Yekateryna, banore e fshatit Luç.

 

 

Qëkurse u çlirua rajoni Khersonit, njerëzit kanë filluar të kthehen në Luch. Vendasit po përpiqen të punojnë së bashku dhe të rindërtojnë sa munden. Ata po përgatiten gjithashtu për dimrin, duke riparuar çatitë dhe duke mbërthyer me gozhdë dërrasa mbi dritaret e thyera. Po bëjnë gjithçka munden për t’u mbrojtur nga i ftohti.

Latest Posts

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Mos i humbisni

Fillon zbatimi i projektit për pagesë elektronike të taksës rrugore në Korridorin 8

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore njofton se nga e hëna (2.10.2023), do të fillojnë punët ndërtimore dhe të instalimit në stacionin pagesor në Gllumovë. Gjatë...

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...