Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Ekspertët e OKB-së: Trajtimi i grave nga talibanët mund të jetë krim kundër njerëzimit

Trajtimi i grave dhe vajzave afgane nga talebanët, përfshirë përjashtimin e tyre nga parqet dhe palestrat, si dhe shkollat dhe universitetet, mund të përbënte një krim kundër njerëzimit, tha të premten një grup ekspertësh të OKB-së.

 

 

Vlerësimi i Raportuesit Special të OKB-së për Afganistanin, Richard Bennett dhe nëntë ekspertë të tjerë të OKB-së, thotë se trajtimi i grave dhe vajzave mund të jetë ‘persekutim gjinor’ sipas Statutit të Romës, në të cilin Afganistani është palë.

 

 

Zëdhënësi i talebanëve nuk ka kthyer përgjigje në kërkesën e agjencisë së lajmeve “Reuters” për koment mbi vlerësimin e ekspertëve.

 

 

“Të mbyllësh gratë në shtëpitë e tyre është e barabartë me burgim”, thanë ekspertët në një deklaratë, duke shtuar se ka të ngjarë të çojë në nivele të larta të dhunës në familje dhe probleme të shëndetit mendor.

 

 

Ekspertët përmendën gjithashtu si shembull arrestimin në fillim të këtij muaji të aktivistes Zarifa Yaqobi dhe katër kolegëve meshkuj.

 

 

Ata mbeten në paraburgim, thanë ekspertët.

 

 

Talibanët morën pushtetin nga një qeveri e mbështetur nga perëndimi në gusht të vitit 2021. Ata thonë se respektojnë të drejtat e grave në përputhje me interpretimin e tyre të ligjit islamik.

 

 

Qeveritë perëndimore kanë thënë se ata duhet të ndryshojnë kursin për të drejtat e grave, përfshirë realizimin e sinjaleve të dhëna më parë se do të hapnin shkolla të mesme për vajza, si rruga e vetme e njohjes formale të qeverisë së talebanëve.

 

 

Nga ana tjetër, zëdhënësi i zyrës së OKB-së për të drejtat e njeriut u bëri thirrje autoriteteve talebane që të ndalonin menjëherë fshikullimet publike në Afganistan.

 

 

Ravina Shamdasani tha se zyra ka dëshmi për shumë incidente të tilla këtë muaj, duke përfshirë një grua dhe një burrë që janë goditur nga 39 herë secili për shkak se kishin kaluar kohë së bashku pa qenë të martuar.

Latest Posts

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Mos i humbisni

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...

Krydiplomati kinez: Pekini dhe Moska duhet të thellojnë bashkëpunimin

Kryediplomati i Kinës i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se Kina dhe Rusia duhet të punojnë për të forcuar bashkëpunimin në dritë të “një...

Bashkia Tiranë vijon me rehabilitimin e rrugëve në kryeqytet

Ekipi i Mirëmbajtjes së Rrugëve në Bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme...