Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Xhaferi: Kjo festë e rëndësishme është thellë e ngulitur në memorien historike kombëtare

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së flamurit shqiptar në Akademinë solemne të organizuar nën patronatin e kreut të BDI Ali Ahmeti, mbajti fjalim rasti ku para të pranishmëve theksoi se Pa dyshim se kjo festë e rëndësishme është thellë e ngulitur në memorien historike kolektive kombëtare dhe në zemrat e të gjithë pjesëtarëve të popullit shqiptar, kudo që të gjinden të shpërndarë anembanë botës dhe sot, kur shënojmë 110 vjetorin prej ditës kur diplomati i shquar Ismail Qemali, bashkë me delegatë nga qytetet e ndryshme shqiptare e ngriti flamurin kombëtar në Vlorë, është më se e përshtatshme që me ndjenjë krenarie kombëtare ta nderojmë si simbol të rilindjes kulturore kombëtare të shqiptarëve.

Në vazhdim fjalimi i plotë:

Është kënaqësi që sot, në këtë Akademi solemne në kuadër të kremtimit të Ditës së flamurit – 28 Nëntorit, me gëzim të veçantë, të drejtoj në emër të deputetëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe në emrin tim personal, urime të përzemërta ndaj të gjithë të pranishmëve këtu në këtë sallë, por edhe ndaj të gjithë shqiptarëve në vend dhe anembanë botës. Urime të përzemërta edhe ndaj Republikës së Shqipërisë, institucioneve dhe qytetarëve të saj. Pa dyshim se kjo festë e rëndësishme është thellë e ngulitur në memorien historike kolektive kombëtare dhe në zemrat e të gjithë pjesëtarëve të popullit shqiptar, kudo që të gjinden të shpërndarë anembanë botës dhe sot, kur shënojmë 110 vjetorin prej ditës kur diplomati i shquar Ismail Qemali, bashkë me delegatë nga qytetet e ndryshme shqiptare e ngriti flamurin kombëtar në Vlorë, është më se e përshtatshme që me ndjenjë krenarie kombëtare ta nderojmë si simbol të rilindjes kulturore kombëtare të shqiptarëve. Edhe sot, jemi tubuar këtu për të kremtuar bashkë, njëlloj si që jemi bashkë në përcaktimet tona strategjike dhe aspiratat tona euroatlantike. Jemi bashkë në NATO, do të jemi bashkë edhe në Bashkimin Evropian, sepse përcaktimi ynë i përbashkët shtetëror dhe rajonal për integrimin evropian është udhërrëfyesi i vetëm i cili na motivon të punojmë me përkushtim dhe në mënyrë të palodhshme për tu bërë sa më shpejtë pjesë e familjes së madhe evropiane. Atje, bashkë, me vlera dhe standarde të njëjta do të kontribuojmë për një botë më të mirë për gjeneratat e ardhshme.

Të nderuar të pranishëm,

Jetojmë në kohëra sfidash në çdo aspekt. Sfida që filluan me krizën shëndetësore, që mandej të ndërlidhet agresioni i Federatës Ruse në Ukrainë dhe vështirësitë ekonomike, energjetike, ushqimore që janë pasojë e kësaj lufte. Pikërisht për këtë, bashkimi dhe bashkëveprimi janë mënyra e vetme me të cilën mund të  tejkalojmë çdo pengesë, andaj, eurointegrimi nuk ka alternativë, është drejtimi i vetëm. Shqiptarët në vend, bashkë me të gjithë qytetarët tjerë të Republikës së Maqedonisë së Veriut, por edhe gjithë rajoni i Ballkanin Perëndimor moti jemi përcaktuar për ndërtimin e shoqërive me vlera të pranuara universale për të drejtat dhe liritë e njeriut. Jemi në një anije, udhëtojmë drejt një caku dhe me rëndësi është të bëjmë gjithçka që është në fuqinë tonë që ajo anije të mbajë baraspeshën e duhur. Posaçërisht tani kur kemi arsye akoma më serioze për të bashkuar forcat, kemi vullnetin e mirë dhe veprojmë konkretisht duke u solidarizuar me popullin ukrainas sepse, shqiptarët e kanë të njohur luftën, vuajtjen dhe drojën për jetën e më të dashurve.

Të dashur miq, edhe një herë drejtoj urime të sinqerta për sukses dhe përparim të shqiptarëve kudo që të jenë, ndërsa festa, siç është në fakt edhe gjithë Nëntori, le të jetë arsye për ndjenjë krenarie dhe gëzimi për gjithë atë që kemi qenë, jemi dhe do të jemi në të ardhme.

Faleminderit për vëmendjen.

Gëzuar 28 Nëntori – Dita e flamurit!

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...