Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Hoxha: Mickoski po kërkon te shqiptarët një partner të dëgjueshëm, pa peshë politike

Sipas Arjanit Hoxhës, i ftuar sonte në Click Plus në TV21, tha se Mickoski kur të vijë në pushtet po kërkon nga pala shqiptare...

Me flamurin shqiptar në parlamentin serb/ Deputeti guximtar: Duam reciprocitet

Shaip Kamberi është deputeti i vetëm shqiptar në parlamentin serb.

 

I cilësuar si deputeti guximtar, ai ka ngritur flamurin shqiptar në Kuvend, ku ka folur shqip dhe në sy të gjithë ligjvënësve të tjerë serb ka kërkuar të drejtat e pakicës që janë në Luginën e Preshevës.

 

Në intervistë për Quo Vadis, ai tha se kurajo i buron nga vota që njerëzit i kanë dhënë, ndërsa shton se ka nxjerrë flamurin shqiptar dhe atë shtetëror serb si formë krahasuese për të tentuar të ndërtojmë reciprocitet.

 

Unë nuk e quaj veten guximtar, por e quaj si nëj njeri që duhet të kryeëj detyrën e vet me nder. Thjesht kurajo buron nga vota që njerëzit ma kanë dhënë. Njerëzit shqiptar janë një kohë relativisht të gjatë në politikë, jam përballur me kërcënim, diskriminim, rrahje brutale nga ana e policisë së Serbisë. Jam munduar bashkë me kolegë të tjerë që të ndërtojmë partneritet për të zgjidhur problemet dhe kemi ardhur në përfundim se pas tre marrëveshjesh, Beogradi nuk ka vullnet t’i trajtojë shqiptarët si qytetarë të barabartë.

 

Në gjithë këtë periudhë që kam kaluar, kam parë vuajtjet e njerëzve me të cilët këtu bashkëjetojmë, jam frustruar edhe vetë nga procese politike që nuk kanë dhënë rezultatet e pritura dhe të premtuara, më obligon që në parlament, atje ku u duhet thënë atyre që diskriminojnë të vërtetën në sy, pavarësisht çmimeve që mund të dalin nesër. Unë mundohem të veproj në suazat e asaj që legalja lejon. Kur nxjerr flamurin, kam nxjerrë flamurin shqiptar dhe atë shtetëror serb si formë krahasuese për të tentuar të ndërtojmë reciprocitet.

Latest Posts

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Hoxha: Mickoski po kërkon te shqiptarët një partner të dëgjueshëm, pa peshë politike

Sipas Arjanit Hoxhës, i ftuar sonte në Click Plus në TV21, tha se Mickoski kur të vijë në pushtet po kërkon nga pala shqiptare...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...

Serwer parashikon ‘skenarët’ e Serbisë

Profesori amerikan, Daniel Serwer, i cili është njohës i mirë i Ballkanit, ka thënë se përpjekjet e Serbisë për të destabilizuar Kosovën në mënyrë...