Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Steinmeier: Uroj që anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në BE të ndodhë shumë shpejt, por reformat duhet të vazhdojnë

Uroj që procesi i anëtarësimit për Maqedoninë e Veriut të ndodhë shumë shpejt dhe të mos ketë pengesa të reja, por procesi i reformave të vendit duhet të vazhdojë dhe mund të mbështeteni në përkrahjen e Gjermanisë, tha sot presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier në konferencën e përbashkët për shtyp me kryetarin e shtetit Stevo Pendarovski.

Për sa realist është plani i Qeverisë së Maqedonisë që vendi të bëhet anëtare e BE-së deri në vitin 2030, Steinmeier tha se këtë nuk mund ta parashikojë.

“A do të jetë viti 2030, duhet ta kuptoni, këtë nuk mund ta thotë askush për momentin, as politikanët nga Maqedonia e Veriut, as nga Gjermania, as nga BE-ja. Askush nuk mund të premtojë, por ju duhet të përpiqeni për këtë dhe qëllimi duhet të jetë të përpiqeni ta arrini këtë qëllim. Procesi i reformave këtu në vend duhet të ecë me shpejtësinë që është e nevojshme në aspektin e anëtarësimit në BE, shpresoj që kjo të ndodhë sa më shpejt”, tha Steinmeier.

I pyetur nga një gazetar se si e sheh faktin që “Komisioni Historik përfshihet në negociatat e anëtarësimit”, Steinmeier thotë se tashmë ka folur për kushte të veçanta, pra, siç tha ai, “barra të veçanta” në procesin e anëtarësimit.

“Nën ato barra, mendoj se edhe në të kaluarën ky proces i anëtarësimit ka qenë i lidhur me shumë çështje historike dhe i ka trajtuar ato, ndërsa kur flasim për anëtarësim në BE, në fakt flasim për çështje nga e tashmja dhe për të ardhmen e përbashkët në Europë, kështu që do të doja vetëm të këshilloja – që theksi duhet vënë në atë drejtim, jo ​​në të kaluarën dhe të mos kërkojmë pengesa të reja”, tha Steinmeier.

Kreu i shtetit gjerman tha gjithashtu se gjatë vizitës së tij në vend, jo vetëm do t’i drejtohet Kuvendit, por do të ketë edhe një takim me deputetë të partive të ndryshme politike.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...