Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

85 mjekë specialistë lanë ShSKUK’në në tri vjet, 56 veç sivjet


85 mjekë specialistë kanë hequr dorë nga marrëdhënia e punës me Shërbimin Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës brenda tri viteve të fundit.

Që nga janari e deri më 15 nëntor, 56 specialistë kanë lënë punën në ShSKUK.

Vitin e kaluar ishin larguar 30 më pak, pra 26 specialistë të profileve të ndryshme, derisa vetëm tre më 2020.

Për Odën e Mjekëve ikja e profesionistëve shëndetësorë nga sektori publik në atë privat po ndodhë për shumë arsye, siç janë çështja e rritjes së pagave dhe vlera e rritjes së saj, kushtet e vështira të punës dhe detyrimi i mjekut si kurrë më parë që ti thotë pacientit të blejë terapi, pa pasur asnjë konfirmim zyrtar qoftë nga Qeveria, Ministria e Shëndetësisë apo menaxhmentit i ShSKUK-së se kjo po ndodhë në mungesë të buxhetit apo të ndonjë krize.

Sipas Kryetarit të OMK-së, Pleurat Sejdiu, situata aktuale në sektorin publik është e ngjashme me atë të viteve të pasluftës, veçse sipas Sejdiut, nëse atëherë kishte vullnet të personelit për të punuar në sektorin publik, tani kjo mungon.

I pari OMK-së pret që viti i ardhshëm të paktën të jetë vit i stabilizim të kësaj rënie të theksuar.

Ndërkaq, mosfunksionalizimi i Sistemit Informativ Shëndetësorë për Sejdiun po bën të nënkuptojë se dikush prej politikës nuk po do ta bëjë këtë dhe në anën tjetër as nuk po dinë për ta ndryshuar këtë gjendje./Klan Kosova

Latest Posts

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...