Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Këto janë tri produktet që Kosova i importon dhe i eksporton më së shumti


Cilat janë tri produktet që Kosova i importon dhe i eksporton më së shumti?

Janë afro 500 milionë euro që Kosova i harxhoi në import gjatë muajit tetor të vitit 2022.

Sikurse janë produkte të shumta, ato që importohen nga vende të ndryshme të botës.

E në mesin e tyre, produktet që importohen më së shumti janë ato minerale, të paktën gjatë muajit tetor, ku gjatë kësaj periudhe për to janë shpenzuar afro 82 milionë euro.

Këtë e bën të ditur një publikim i Agjencisë së Statistikave të Kosovës.

Makineri të ndryshme, paisje mekanike dhe elektrike hynë në kategorinë e mallrave që janë në vendin e dytë si produktet më të importuara në vend.

Kurse, ushqime të përgaditura, pije dhe duhan gjatë tetorit janë importuar sasi në vlerën e 50 milionë eurove dhe përbëjnë kategorinë e mallrave që hyjnë në top treshen e produkteve që u importuan më së shumti.

Produktet minerale janë edhe ato që janë eksportuar më së shumti gjatë tetorit nga Kosova, ne vlere rreth 18 milionë.

E pas tyre, janë metalet bazë produktet që u eksportuan shumë në këtë periudhë, diku rreth 16 milionë.

Krahasuar statistikat e tetorit 2022 me muajin e njëjtë të një viti më parë, vërehet se shifrat e importit janë rritur dukshëm më shumë sesa ato të eksportit, të cilat në disa artikuj madje kanë shënuar rënie.

Lidhur me këtë, ekonomisti Shyqiri Bytyqi ka një analizë.

Vendi prej te cilit Kosova importoi më së shumti gjatë tetorit është Turqia.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...