Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Zvonko Veselinoviq përplas deputetët e Kuvendit serb


Bossi i Veriut të Kosovës Zvonko Veselinoviq, përplas deputetët e Kuvendit serb.

Pasi deputeti i Partisë Popullore, Borislav Novakoviq, foli në seancën e Kuvendit të Serbisë për lidhjet e ministrit të Mbrojtjes Millosh Vuçeviq dhe vëllait të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me biznesmenin kontrovers Zvonko Veselinoviq, ka ardhur një përgjigje interesante nga ish kryebashkiaku i Novi Sadit.

“Nuk e di pse duhet ta përmendni vazhdimisht Zvonko Veselinoviqin? Ju mendoni se keni treguar se nuk keni frikë nga askush”, tha Vuçeviq dhe kështu praktikisht tha se Zvonko Veselinoviç duhet të ketë frikë.

Deputeti i Partisë Popullore Borislav Novakoviq në seancën e sotme të Kuvendit të Serbisë foli për propozim-buxhetin për vitin e ardhshëm dhe tha se çfarë mund të ndërtohet me paratë e parapara për ndërtimin e stadiumit kombëtar të futbollit.

“Nëse do të braktisnim ndërtimin e Stadiumit Kombëtar të Futbollit, mund të ndërtonim 10 ura në Danub. Mund të ndërtonim rreth 6000 kopshte. Siç e dini, ne kemi lista pritjeje kudo, unë vij nga Novi Sadi dhe e di se si është situata atje. Mund të ndërtonim rreth 2000 qendra shëndetësore. Në të njëjtën kohë, kur e kam fjalën për urat, dua të jem i saktë, jo mysliman në këtë lloj urave që planifikohen në Novi Sad, që të merret një kredi kineze dhe të bëjnë një rilevim të punimeve. Përllogaritja e punimeve për urën e re në Novi Sad ishte 130 milionë euro, por për vetëm dy javë do të rritet në 175.5 milionë euro të kontraktuara. Pra ka pasur një diferencë korruptive prej 45.5 milionë euro për vetëm dy javë”, tha Novakoviq dhe shtoi:

“Kur flas për 6000 kopshte, nuk e kam parasysh atë llojin e kopshteve të ndërtuara nga Miloš Vučević në Novi Sad dhe të ndërtuara nga Montop, shoqëria e mikut të tij personal dhe krahut të djathtë të kriminelit më të madh në këtë vend, Zvonko. Veselinoviq. Ky njeri quhet Marko Bosanac Boske dhe e ka gjetur vendin e punës sepse është shok i Millosh Vuçeviqit dhe krahu i djathtë i kriminelit më të madh në këtë vend, Zvonko Veselinoviqit. Ne mund të ndërtonim qindra kilometra autostradë, por jo duke punuar dhe nënkontraktuar kinezët me kompaninë Inkop apo Novi Pazar, e cila është në pronësi të Zvonko Veselinoviqit, një njeri që nuk duhet të marrë asnjë dinar nga buxheti. Sepse ai është në sistemin e sanksioneve të bashkësisë ndërkombëtare dhe kompanitë e tij nuk mund të bëjnë biznes askund në botë, përveç Serbisë. Dhe këtu ai është i privilegjuar, ai që është krimineli më i madh në këtë pjesë të Evropës, merr punë të privilegjuara, republika dhe vetëqeverisja lokale i rregullojnë punët e tij dhe fitimin e ndan me vëllain e Aleksandër Vuçiqit, Andrej Vuçiqin”, tha Novakoviq. .

Zvonko Veselinoviq është një biznesmen kontrovers nga Kosova i cili është i lidhur me vrasjen e Oliver Ivanoviqit dhe një sërë veprash të tjera kriminale, ai është nën sanksionet e SHBA-së, por pavarësisht kësaj, kompanitë e tij punësohen nga publiku i hershëm. institucionet dhe pushtetet vendore.

Duke iu përgjigjur akuzave të Novakoviqit, ministri Millosh Vuçeviç tha:

“Nuk e di pse duhet ta përmendësh Zvonko Veselinoviqin dhjetë herë në ditë? Ju mendoni se treguat se nuk keni frikë nga askush apo dikush, kështu që keni marrë një plus më të madh. Sa i përket urës, kur keni qenë në krye të Novi Sadit, ura i kemi parë vetëm në vizatime. Dhe ju gjithashtu votuat për atë urë, duke vendosur që ne kemi nevojë për atë urë, në të njëjtin vend, i njëjti Šodros, i njëjti Danub, i njëjti qytet, e njëjta rrugë. Vetëm atëherë nuk kishte mbrojtje të zogjve dhe nuk mbaheshin breshka dhe nuk kishte kampe për të mbijetuar. Nuk mund ta kuptoj kur biesh në histerinë e njerëzve që nuk kanë bërë politikë serioze dhe marrin vendime. Ju keni votuar disa herë për atë urë, nuk ka veprime korruptive”, tha Vuçeviq.

Në vazhdim të diskutimit, Novakoviq tha:

“Ju nuk kontestoni dhe nuk mund të më thoni se kompania Zvonka Veselinović po ndërton në Novi Sad. Ju nuk e kontestoni kur është fjala për faktin se Zvonko Veselinoviqi etiketohet si krimineli më i madh në këtë pjesë të Evropës, i cili krahas korrupsionit të madh në Serbi dhe Kosovë, merret me tregti të paligjshme të mallrave, armëve dhe narkotikëve. “Nuk e mohuat se kopshti në Novi Sad në Sajllovë është ndërtuar nga kompania Montop, e cila është në pronësi të Marko Bosanac Bosket, i cili është shoku juaj personal, dhe paratë shkojnë korruptive dhe në solidaritet për Andrej Vuçiqin dhe Zvonk Veselinoviqin. ka thënë Novakoviq.

Vladimir Orliq mori pjesë në përkujtimin e Andrej Vuçiqit:

“Ju lutemi kushtojini vëmendje asaj që thoni në këtë sallë.” Novakoviq, a më dëgjon? A po më dëgjon? Unë ju thashë t’i kushtoni vëmendje asaj që thoni dhe shoh që ju vetë nuk i kushtoni rëndësi asaj që thoni”.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...