Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Grushti i dështuar i shtetit/ Gjermani, akuza ndaj ekstermistëve të djathtë për komplot 

Gjithnjë e më shumë detaje po bëhen të ditura mbi kontrollet dhe arrestimet për grushtin e shtetit në Gjermani. “Qytetarët e Rajhut” siç e thërrisnin veten ekstremistët e djathtë ishin kundër shtetit aktual dukë I qëndruar parimeve të vetëqeverisjes.

 

Bastisja dhe arrestimet që përfshinë edhe një ish-deputete te Bundestagut si dhe  një oficer të forcave elitare tregon sesa lart kishte shkuar ideologjia ekstremiste në hierarkinë e shtetit.

 

Akuzat e Prokurorit të Përgjithshëm për “Formimin e një organizate terroriste dhe përgatitjet për grusht shteti”, tregon natyrën e ashpër të organizatës. Sipas Prokurorit, grupi po përgatitej të pushtonte Bundestagun me forcë. Por nga ana tjetër deputetë të partisë së djathtë kanë shprehur keqardhjen për bastisjen, pasi sipas tyre s’mund të bëhet grusht shteti me 50 pensionistë.

 

Ndërsa Georg Majer, ministri i brendshëm i landit të Turingisë, tha se bazuar në përvojën e tij, pritet te ketë një valë të dytë arrestimesh. Sipas Majer, fantazitë e përmbysjes ishin bërë plane konkrete dhe këto qëndrime ishin pjesë e fjalimeve standarde të AFD-së në parlamentin e shtetit Turingian.

 

Ai pohoi se AfD është bërë gjithnjë e më shumë e radikalizuar dhe po përhap teori konspirative dhe ide për një grusht shteti.

 

Gjatë bastisjeve mbarëkombëtare dje janë arrestuar 22 anëtarë dhe tre mbështetës të organizatës së dyshuar terroriste, të cilët dyshohet se po përgatisnin një grusht shteti në Gjermani. Arrestime pati edhe në Austri dhe Itali, e në pranga ra edhe një shtetase ruse.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...