Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

“Ndaleni po mundët”/ Messi dhe Argjentina “fluturojnë” në finalen e Botërorit

Argjentina është finalistja e parë e Kupës së Botës.

 

 

Amerikano-latinët mposhtën 3 me 0 Kroacinë shumë më lehtë sesa ishte parashikuar. E gjitha pët meritë të një jashtëtokësori si Leo Messi dhe një talenti si Alvarez.

 

 

I pari thjesht i jashtëzakonshëm, lider i padiskutueshëm i Argjentinës. Shënoi golin r parë me 11-metërsh në minutën e 34, ishte frymëzimi i lojës së ekipit të tij me driblime dehesë, dhe çmendi mbrojtjen kroate, sidomos gjigandin Gvardiol me disa lëvizje magjike në minutën e 69 që u pasuan me asistin e golit për Alvarez. Ky i fundit meriton notën “10” për cinizmin e madh para portës kundërshtare.

 

 

Sulmuesi u Manchester City shënoi në minutat 39 dhe 69. Kaq mjafton për të përkufizuar këtë ndeshje që nuk pati shumë histori. Shpirti, dëshira, talenti dhe eksperienca kroate nuk mjaftoi para makinerisë perfekte të trajnerit Skaloni. Ballkanasit megjithatë duhen duartrokitur si gjysmëfinalistë te Boterorit, ndonese mbeten ende në kompeticion ne duelin për vendin e tretë. Ndërsa Messi dhe Argjentina presin me qetësi rivalin e finales që do të dalë nga cifti France-Marok. E megjithatë tani për tani, populli argjentinës mund të festojë…Albicelestët janë ë finale për herë të 6 në histori.

Latest Posts

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...