Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

SHBA, stuhia masive shkakton tornado, dëborë dhe akull

Një stuhi masive, me erëra të forta në të gjithë Shtetet e Bashkuara, ka shkaktuar tornado në disa pjesë të Oklahomës dhe Teksasit përfshirë zonën Dallas-Fort Worth. Pjesa qendrore e vendit, nga Malet Rocky pritet të përballet edhe me reshje dëbore.

 

 

 

Zona që shtrihet nga Montana deri në perëndim të Nebraskës dhe Kolorados pritet të goditet nga një stuhi dëbore, njofton Shërbimi Kombëtar i Motit. Në disa zona stuhia mund të sjellë deri 60 centimetra borë. Në rrafshinat lindore pritet të ketë shi dhe akull.

 

 

 

Zyrtarët kanë njoftuar se një tornado ka shkaktuar dëme në qytetin Wayne të Oklahomës. Sherbimi Kombëtar i Motit njoftoi se shpejtësia e erës kishte arritur deri në 211 kilometra në orë.

 

 

 

Stuhia shkaktoi tornado, breshër dhe shira të rrëmbyer në pjesën veriore të Teksasit, sipas meteorologut Tom Bradshaw nga Sherbimi Kombëtar i Motit. Zyrtarët njoftuan për disa të plagosur dhe dëmtimin e shtëpive dhe bizneseve. Dëme janë njoftuar edhe në qytetin Decatur, rreth 113 kilometra nga Dallasi.

 

 

Specialistët e motit kanë paralajmëuar se në disa pjesë të shteteve Iowa, Minnesota dhe Dakotën e Jugut mund të formohen shtresa akulli deri 2.5 centimetra.

 

 

Deri 51 centimetra dëborë mund të bien në pjesën perëndimore të Nebraskës dhe erërat mund të shkojnë deri në 80 kilometra në orë, thanë zyrtarët. Stuhia do të vazhdojë zgjerimin të mërkurën drejt shteteve Luiziana, Misisipi, Alabama dhe në disa pjesë të Floridës.

Latest Posts

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Gjenerali kryesor ukrainas: Dimri nuk do të ndalojë ofensivën e Kievit, përparimi më i madh nuk ka ardhur ende

Dimri nuk do të ngadalësojë kundërsulmin e Ukrainës dhe përparimi më i madh i Kievit nuk ka ardhur ende. Kështu deklaroi gjenerali që...

Spanja e heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke e hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të...

Mos i humbisni

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...

Krydiplomati kinez: Pekini dhe Moska duhet të thellojnë bashkëpunimin

Kryediplomati i Kinës i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se Kina dhe Rusia duhet të punojnë për të forcuar bashkëpunimin në dritë të “një...

Bashkia Tiranë vijon me rehabilitimin e rrugëve në kryeqytet

Ekipi i Mirëmbajtjes së Rrugëve në Bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme...