Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Bullgaria kërkon rritjen e mbështetjes emergjente për sektorin e bujqësisë

Mbështetja emergjente për sektorët e prekur bujqësor duhet të vazhdojë dhe të gjitha opsionet dhe instrumentet e disponueshme duhet të përdoren për të financuar këto masa, duke përfshirë fondin rezervë të krizës, deklaroi sot zëvendësministri bullgar i Bujqësisë, Georgi Sabev gjatë një takimi të Këshillit të BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin, në Bruksel.

 

 

Sabev theksoi se kjo ishte e nevojshme për shkak të ndërprerjeve të vazhdueshme të produkteve dhe pasigurisë për shkak të luftës në Ukrainë

 

 

Ai tha se importet në shkallë të gjerë të lulediellit nga Ukraina gjatë gjashtë muajve të fundit kishin ulur ndjeshëm shanset për prodhuesit bullgarë për të shitur prodhimet e tyre në kohën e duhur, që së bashku me kostot e larta të prodhimit dhe kapacitetin e kufizuar të ruajtjes, kishte çuar në likuiditet të ulët dhe kishte përmbysur fillimin e mbjelljeve vjeshtore.

 

 

Zëvendësministri Sabev tha se situata mbetet e pasigurt edhe në sektorin e blegtorisë, në veçanti në sektorin e qumështit.

 

 

Lidhur me perspektivën e përgjithshme për të korrat e vitit të ardhshëm, zëvendësministri i Bujqësisë tha se vështirësitë në sigurimin e plehrave kimike do të ndikojnë negativisht në rendimentin e kulturave të reja. Ai tha se në këtë fazë nuk mund të bëhet një parashikim përfundimtar, por sipas pritshmërive do të kishte një rënie prej rreth 10% në prodhimin e grurit në vitin 2023.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...