Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Nga barrikadat Lista Serbe vazhdon paraqitjet, Simiq u kërkon serbëve t’i respektojnë ndërkombëtarët në terren


Lista Serbe vazhdon paraqitjet nga barrikadat, Simiq u kërkon serbëve t’i respektojnë ndërkombëtarët në terren.

Igor Simiq, nënkryetar i Listës Serbe është zyrtari i radhës i kësaj partie që është lajmëruar nga zona e barrikaduar në veri të Kosovës.

Ai u ka kërkuar qytetarëve serbë që ta ruajnë qetësinë dhe të respektojnë përfaqësuesit ndërkombëtarë.

“U bëjë thirrje qytetarëve për vetëpërmbajtje, por edhe të respektojnë përfaqësuesit ndërkombëtarë në terren. Është e rëndësishme të ruhet pajqa dhe forcat speciale në pjesën veriore të Mitrovicës, që u shkaktojnë frikë qytetarëve, nuk kontribuojnë në këtë”, ka thënë Simiq.

Ish-deputeti serb në Kuvendin e Kosovës ka folur pas mbledhjes së tretë të “Shtabit të Krizës”, në ditën e pestë të barrikadimit të rrugëve që cojnë në dy pikat kufitare në veri të Kosovës.

Para Simiqit, nga fshati Rudarë ku janë vendosur barrikadat të hënën ka folur Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe.

Simiq ka thënë se cdo ditë po rritet numri i qytetarëve që po qëndrojnë pranë barrikadave, të cilat, nuk janë larguar as pas shumë thirrjeve të ndërkombëtarëve.

“Dua të shpreh falendërimin për gjithë njerëzit, të cilët janë përcaktuar për të qëndruar dhe për mbijetuar në këto zona dhe janë të gatshëm të mbrojnë ekzistencën e tyre dhe të drejtën për një jetë normale në shekullin XXI”, ka thënë Simiq.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...