Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

SHBA, “ok” martesës së homoseksualëve; Biden firmos ligjin përmes një ceremonie festive

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një ligj për martesat e homoseksualëve.

 

Nënshkrimi i ligjit u zhvillua me ceremoni festive në Shtëpinë e Bardhë, ku mes të ftuarve ishin edhe personazhe të famshëm homoseksualë.

 

Ligji i ri synon ti mbroje nëse Gjykata e Lartë e SHBA anulon martesat mes të njëjtës gjini.

 

JOE BIDEN

PRESIDENTI AMERIKAN

 

Sot është një ditë e mirë, një ditë që Amerika ndërmerr një hap jetik drejt barazisë, drejt lirisë dhe drejtësisë, jo vetëm për disa, por për të gjithë, për të gjithë drejt krijimit të një kombi ku dinjiteti dhe dashuria njihen, nderohen dhe mbrohen. Ky ligj dhe dashuria që ai mbron japin një goditje kundër urrejtjes në të gjitha format e saj. Dhe kjo është arsyeja pse ky ligj ka rëndësi për çdo amerikan.

 

Ligji që mbron edhe martesat ndër-racore. Administrata e presidentit Biden ka vendosur që në fillim si prioritet të saj mbrojtjen e grupeve të diskriminuar mes tyre homoseksualët. Në kabinetin e tij presidenti Biden ka edhe anëtarë homoseksual dhe transgjinore.

 

Por pavarësisht nënshkrimit, ligji pati kundërshtime nga konservatorët. Shumica e republikanëve në Kongres nuk e votoi atë. Por megjithatë është Gjykata e Lartë ajo e cila do të thotë fjalën e saj te fundit.

 

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...