Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Ministria për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Midis Bashkësive organizoi panel diskutim për Ditës e Arsimit në Gjuhën Turke

Shkup, 15 Dhjetor – Në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, me rastin e Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke, është organizuar Panel diskutimi ku fjalim rasti ka mbajtur Zëvendësministri z. Xhabir Doko, derisa të pranishëm kanë qenë përfaqësues të bashkësisë turke në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

“Më vjen mirë që sot në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, festojmë me një eveniment adekuat 21 Dhjetorin – Ditën e Mësimit të Gjuhës Turke dhe më gëzon fakti që kemi përfaqësues nga të gjitha nivelet e procesit arsimor, gjegjësisht edukatorë nga arsimi fillor, i mesëm dhe i lartë, me të cilët besoj se do të dëgjojmë nga dora e parë gjendjen reale në mësimin e gjuhës turke dhe do të mund të zbulojmë të gjitha mangësitë dhe vështirësitë”, është shprehur para të pranishmëve Zëvendësministri, Doko.

Sipas tij, Qeveria vazhdimisht ndërmerr hapa për mbrojtjen e identitetit etnik, kulturor, gjuhësor dhe fetar të bashkësive.

“Mësimi i gjuhës amtare nuk duhet të jetë privilegj, por është një e drejtë kushtetuese, që duhet t’i ofrohet çdo qytetari. Arsimi është një proces shumë kompleks në të cilin vazhdimisht lindin sfida të reja dhe ne duhet të jemi të përkushtuar për tejkalimin e tyre. Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut vazhdimisht ndërmerr hapa për mbrojtjen e identitetit etnik, kulturor, gjuhësor dhe fetar të bashkësive. Dhe padyshim komuniteti turk është një nga shtyllat e shoqërisë sonë që kontribuon për një vend progresiv, të begatë dhe demokratik siç është Maqedonia e Veriut”, ka theksuar Doko.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...