Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Sunak: Duhet të dobësohet aftësia e Rusisë për t’u rigrupuar

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, tha se Perëndimi duhet të punojë për të dobësuar “aftësinë e Rusisë për t’u rigrupuar”, teksa Moska po vazhdon luftën e agresionit kundër Ukrainës.

 

 

Sunak i bëri këto komente gjatë një samiti të Forcës së Përbashkët të Ekspeditës, të mbajtur në Riga. Kjo forcë, që udhëhiqet nga Britania, përbëhet nga dhjetë shtete të Evropës Veriore dhe ka për synim të reagojë më shpejt në rast të ndonjë kërcënimi, sikurse kërcënimi që tashmë paraqet Rusia.

 

 

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, foli përmes video-lidhjes. Ai tha se Rusia po përdor dronë Shahed, të prodhimit iranian, për të sulmuar shtetin e tij, duke theksuar se 34 dronë të tillë janë përdorur në sulmet e fundit që kanë ndodhur gjatë natës.

 

 

“Këta dronë Shahed janë të kontigjentit të ri që Rusia ka marrë nga Irani, 250 njësi, kaq shumë dronë tashmë ka marrë shteti terrorist. Raketat ruse dhe dronët iranianë po përdoren vazhdimisht për të kryer sulme”, tha Zelensky.

 

 

Irani ka pranuar se e furnizon Rusinë me dronë, por ka insistuar se dërgesat janë bërë para se Moska të niste pushtimin e Ukrainës në fund të shkurtit.

 

 

Javën e kaluar, Bashkimi Evropian miratoi një pako të re të sanksioneve, që ka për qëllim të rrisë presionin ndaj Rusisë për shkak të luftës ndaj Ukrainës. Kjo pako sanksionesh ka në shënjestër ushtrinë ruse, por edhe njerëzit dhe grupet që janë të përfshirë në sulmet ndaj civilëve ukrainas.

 

 

Mbretëria e Bashkuar nuk është më pjesë e BE-së, por ka vendosur ndaj Rusisë sanksione të ngjashme sikurse të bllokut.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...