Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Isa Mustafa godet Osmanin dhe Kurtin: E menderosën totalisht në veri, tash po kërkojnë ndihmë nga KFOR-i


Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës dhe ish-kreu i LDK-së, Isa Mustafa, në një prononcim për Gazetën Express ka folur për situatën e krijuar në veri të vendit nga barrikadat që vazhdojnë të qëndrojnë nëpër rrugët e asaj pjese tash e dy javë.

Mustafa ka thënë se sa herë që është tentuar të veprohet në veri të vendit pa koordinim dhe përkrahje paraprake, sidomos nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dështimi ka qenë i pritur.

Ai për Express ka fajësuar kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani se duke tentuar t’i tregojnë muskujt e kanë përmbysur edhe atë pak sovranitet që ishte arritur në veri të Republikës së Kosovës.

“Në këtë kohë është vështirë të bësh analiza. Qerrja është thyer, e tani mund të flitet për shumë rrugë. Sa herë që është tentuar të veprohet në veri të vendit pa bashkërenditje dhe përkrahje paraprake me SHBA (sidomos) ka qenë e gjykuar të dështojë. Albini dhe Vjosa deshën ti tregojnë muskujt, të thirren në sovranitet dhe ligje, të shkelin mbi çdo gjë që është punuar në të kaluarën dhe e përmbysën për dy ditë edhe një sovranitet të brishtë që ishte arritur atje”, ka thënë Isa Mustafa për Gazetën Express.

Ish-kreu i LDK-së thotë se vetëm pasi e ngatërruan plotësisht punën po e kërkojnë që KFOR-i të ndërhyjë dhe t’ua hapë rrugët. Por ai thotë se është e kuptueshme që KFOR-i të mos marrë veprime të cilat do të krijonin konflikt në terren, meqë misioni i tyre është paqja.

“Tani, pasi e menderosën totalisht, kërkojnë që KFOR-i t’ua hapë rrugët. KFOR nuk është në mision të luftës por në mision të paqes në Kosovë, sipas Rezolutës 1244. Është e kuptueshme që ky mision të mos merr veprime të cilat do të krijonin terren për konflikt”, ka thënë Mustafa.

Ish-kryeministri i ka quajtur “budallallëqe” ultimatumet drejt NATO-s nga deputetë dhe përkrahësve të opozitës .

“Budallallëqet e deputetëve dhe përkrahësve të pozitës me ultimatume ndaj misionit të NATO-s dhe me lista se kush duhet të arrestohet nga serbet e forcojnë edhe më shumë logjikën e KFOR-it që të ruajë këtë gjendje të një paqeje të brishtë”, ka thënë Mustafa tutje.

Ish-kreu i LDK-së thotë se për situatën e krijuar në veri s’ka zgjidhje përpos rikthimit në dialog. Ai thotë se vetëm cilësimi se në veri ka banda nuk jep rezultate. Madje thotë se me veprimet e fundit të Qeverisë dhe Presidentes me rastin e zgjedhjeve vetëm u dëshmua dobësia e shteitt, meqë u lëshua pe “tragjikisht” përpara bandave.

“Nuk shoh zgjidhje tjetër përpos rivendosjes së dialogut. Sigurisht se ka pasur dhe ka banda dhe banditë në veri, por cilësimi si banda nuk po japë rezultate. Në fakt po shpërfaqet dobësia e shtetit, sepse njëherë i quan banda dhe pastaj tragjikisht u lëshon pe dhe dorëzohet para tyre, siç ishte rasti i zgjedhjeve”, ka potencuar Mustafa.

Ish-kryeministri Mustafa ka thënë se “pushteti dhe liderët e lazdruar dhe vetëdashuruar” duhet të vetëdijesohen se qytetarët serb në Kosovë si në veri edhe në jug janë qytetarë të këtij vendi.

Ai ka thënë se me ta duhet të komunikohet sikurse me partnerët strategjik.

I pyetur për mosveprimin e KFOR-it për heqjen e barrikadave. Mustafa ka thënë se nëse partnerët strategjik nuk kanë besim në pjekurinë e pushtetit nuk mund të pritet që do të veprojnë siç kanë vepruar në të kaluarën.

“Pushteti dhe liderët e lazdruar dhe të vetdashuruar duhet të vetëdijësohen se qyretarët serb në Kosovë, në veri e në jug, janë qytetarë të këtij vendi. Me ta duhet të komunikohet, sikurse edhe me partnerët tanë strategjik. Nëse partnerët strategjik nuk kanë besim në pjekurinë e pushtetit, nuk mund të pritet se do të veprojnë ashtu siç vepronin në të kaluarën. Rrugë është dialogu dhe mirëkuptimi”, ka përfunduar Isa Mustafa.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...