Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Bota kremton lindjen e Krishtit/ Ukraina feston nën sirenat e sulmeve

Festa e krishtlindjes eshte festuar në mbarë botën. Mesha e shenjte u mbajt edhe në Betlehem vendin e lindjes se jezu krishtit.

 

 

Patriarku i Jeruzalemit tha se në Tokën e Shenjtë ka shumë dhunë,porse  mesazhi i Krishtlindjes është ai I paqes dhe pajtimit dhe jo I ndarjes mes njerzve

 

 

Pas 3 vitesh izolim prej  COVID-19 besimtare te shumte u mblodhen ne sheshin ne qender te Betlehemit

 

 

Këto ishin krishtelindjet e para që Anglia i festoi pa praninë e Mbretëreshës Elisabeth 2 . Në kujtim të saj u mbajtën homazhe.

 

 

 

Por në  Ukrainë nuk u festua si vite me pare. Teksa  uroi me nje videomesazh qytetaret president i Ukrainës Volodmir  Zelensky u shpreh se festa e ketij viti ka një  shije te hidhur.

 

 

 

“Shtëpitë dhe rrugët tona nuk mund të jenë kaq të ndritshme. Këmbanat e Krishtlindjeve mund të bien me zë pak më të ultë dhe të shoqërohen me sirenat e sulmeve ajrore ose më keq, të shtëna me armë dhe shpërthime. Ky është dëshpërim. Humbje shprese. Humbje dashurie. Humbje e vetvetes.”

 

 

Krishtlindjet u festuan edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikes.

 

 

 

Presidenti  Joe  Biden shpërndau në Tëitter një foto familjare nga momenti kur ndihmonte bashkëshorten Jill Biden, për dekorimin e bredhit.

 

 

 

 

 

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...