Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Furtuna dimërore lë pas viktima, ndërsa vazhdon rrugëtimin përmes Shteteve të Bashkuara

Shumë amerikanë janë zgjuar mëngjesin e Krishtlindjes nën një mot tepër të ftohtë. Për disa, bora kishte arritur në lartësinë e dritares së shtëpive. Era e fortë dhe i ftohti i hidhur janë pasojë e një furtune dimërore që ka shkaktuar viktima e ka lënë pas një pjesë të madhe të vendit, të paralizuar.

 

 

Erëra të forta, borë e dendur dhe temperatura ngrice përfshinë mbarë Shtetet e Bashkuara. Në Kentucky u mbyll autostrada ndërshtetërore pasi mbi 700 makina mbetën të bllokuara. Në qytetin Buffalo, të Nju Jorkut, kushtet janë aq të rënduara sa mendohet që furtuna e borës është ndër më të këqijat në këtë zonë të mësuar me dimër të ashpër. Ndërsa bora e ngjeshur zuri rrugët, banorët braktisën makinat dhe aeroporti u mbyll për të paktën deri të hënën. Autoritetet kanë urdhëruar ndalimin e udhëtimit në rrugë dhe ekipet e emergjencave shpëtuan të paktën 50 persona që ishin bllokuar në makinat e tyre. “Nuk është diçka me të cilën krenohemi. Por në zonat më të prekura, nuk ka prezencë të shërbimeve të emergjencave”, tha Mark Poloncarz, drejtuesi i qarkut Eire, në shtetin Nju Jork.

 

 

Një nënë kërkoi ndihmë në Facebook, pasi ekipet e emergjencave nuk arrinin dot në shtëpinë e saj. Për shkak të ndërprerjes së energjisë, asaj iu desh të pomponte oksigjen për djalin e saj njëvjeçar që ndihmohej për frymëmarrjen nga një respirator. Ndërprerja e elektricitetit është bërë një problem në mbarë vendin. Në të paktën 13 shtete, kompanitë energjitike u kanë kërkuar klientëve të kursejnë energjinë. “Përpjekjet e konsumatorëve për të kursyer energjinë gjatë 24 orëve të ardhshme do të na ndihmojnë të shmangim ndërprerjet në furnizim”, u shpreh një zyrtar i kompanisë energjitike “PJM”.

 

 

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, paralajmërimet për motin e keq dhe udhëzimet për masat që duhen marrë mbulojnë tashmë pjesën më të madhe të vendit. Madje as Florida, që zakonisht është zonë e ngrohtë, nuk arriti t’i shpëtonte të ftohtit dhe shatërvanët u gjendën të ngrirë në qytetin Pensacola. Stuhia masive ndërpreu edhe udhëtimet ajrore. Mbi 20% të fluturimeve u anulluan të premten dhe një pjesë e madhe e udhëtarëve nuk arritën në destinacionin e tyre për këtë sezon festash.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...