Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Mesazhi tradicional i Krishtlindjes këtë vit i kushtohet paqes

Kur mbeten vetëm pak orë nga mesha tradicionale e vigjiljes së Krishtlindjes, e cila mbahet në mesnatë, kryetari i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, imzot Angelo Massafra, mesazhin e tij të përvitshëm ia kushtoi paqes në fund të një viti të shenjuar nga lufta, e cila, tha ai, është duke prishur fytyrën e bukur të Europës me plagë të thella.

 

 

“Ndërsa fuqitë botërore janë duke u përpjekur që të vlerësojnë pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë dhe të kërkojnë mënyra kontrete për zgjidhjen e konfliktit, ekonomia botërore po vuan efektet e kësaj lufte me varfërimin e mëtejshëm të shtresave më të varfëra. Në mënyrë të veçantë e ndjejnë vendet e Evropës Lindore, përfshirë edhe Shqipërinë tonë”.

 

 

Çdo luftë, tha imzot Massafra, është gjithmonë e gabuar, sepse dëmton dinjitetin e njeriut, pa llogaritur dëmtimet katastrofike në mjedis dhe ekonomi. Ndaj, për besimtarët nuk mjafton vetëm të urrejnë luftën, por duhet të punojnë për të sjellë paqen, si brenda vetes, ashtu dhe aty ku ata jetojnë e punojnë.

 

 

“A nuk është shkaku i luftës dhe i vrasjeve mbjellja dhe shitja e drogës, mosrespektimi i të drejtave të njeriut, i të drejtave të punëtorëve, i të drejtave të sëmurëve pa kërkuar dhe pa pretenduar ryshfet, i të mirës së përbashkët, i shtëpisë tonë të përbashkët? Këto janë disa nga fushat ku secili prej nesh mund të sjellë paqe”.

 

 

Tema e paqes, tha imzot Massafra në mesazhin e tij, duhet të mbizotërojë këtë vit të mbushur me luftëra. Ndaj, tha ai, të angazhohemi të gjithë për të krijuar një kulturë të paqes në shërbim të familjes, shoqërisë dhe gjithë njerëzimit.

Latest Posts

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Mos i humbisni

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...

IDEA: Komuna e Haraçinës më e sukseshmja tek komunat shqiptare

Në Analizën e Institutit për Demokraci dhe Analiza Ekonomike për 13 komuna të monitoruara, krerët e Strugës, Çairit dhe Bogovinës nuk e kanë realizuar...

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...