Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Rënie rekord e çmimit të gazit/ Ulje deri në 37 % për shkak të masave të BE

Çmimi i gazit në Europë ka pësuar një rënie rekord. Marrëveshja e arritur në takimin e ministrave të energjisë të BE-së për vendosjen e tavanit të hënën e kaluar është shoqëruar me ulje deri në 37%.

Çmimi standard në Evropë, sipas bursës së Amsterdamit ra nga 134 euro në 85 euro për megavat orë këtë fundjavë. Për gjashtë ditë radhazi çmimet ranë duke shënuar një rënie totale prej gati 50 euro .

Sipas mediave të huaja rënia i atribuohet disa faktorëve si, rritja e furnizimit me gaz të lëngshëm nga Azerbajxhani dhe një sërë vendesh të tjera, prodhimit të madh të energjisë së ees në Gjermani, ulje e kërkesës për shkak të temperaturave të larta në Evropën Veriore këtë fundvit si dhe sasia e gazit e ruajtur në depozita.

Gjatë verës çmimet e gazit shënuar nivele rekord duke kapërcyer 180 dollarë situate qe zgjati për më shumë se 40 ditë dhe shtoi frikën për dimrin. Bashkimi Europian iu përgjigj shtrenjtimit me një sërë masash e mes tyre vendosjen e çmimit tavan për importin e gazit rus çka stabilizoi tregun. Komisioni Evropian do të jetë në gjendje të vendosë ta pezullojë tavanin nëse çmimet vijojnë të bien me tepër se sa duhet. Me rënien e çmimit Europa mund të importojë më tepër gaz duke shpenzuar më pak.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...