Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Neziri: Kushtetuta s’i përket vetëm një partie a qeverie, por edhe opozitës

Ndryshimet kushtetuese nuk janë punë e një partie apo qeverie. Zbatimi i propozimit francez është parakusht për ecjen përpara të vendit drejt BE-së, kështu e komenton idenë e Lëvizjes Besa që ndryshimet kushtetuese të miratohen me kushtin e mbajtjes së zgjedhje të parakohshme parlamentare, analisti politik Xhelal Neziri.

“Është legjitime që opozita të kërkojë kompromise me qeverinë. Punë e opozitës është të kritikojë pushtetin dhe të kundërshtojë politikat e pushtetit. Megjithatë, ndryshimet kushtetuese nuk janë çështje e një partie apo qeverie. Zbatimi i Propozimit Francez është parakusht për ecjen para drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Agjenda evropiane duhet të jetë prioritet për të gjitha partitë, pa marrë parasysh nëse janë në pushtet apo opozitë”, deklaroi Neziri për Indeks.mk

Duke folur për nevojën e miratimit të një ligji për veting, Neziri thotë se ky është një hap i madh drejt reformave rrënjësore të institucioneve, partive politike por edhe shoqërisë në përgjithësi.

“Vetingu vendos kritere ligjore dhe etike për të gjithë ata që dëshirojnë të marrin pozita dhe funksione shtetërore apo publike duhet së pari të lustrohen. Drejtësia dhe politika janë dy burimet e të gjitha krizave dhe ngërçeve që pamundësojnë zhvillimin e përgjithshëm të shoqërisë. Këto janë sfera që ka kohë që shihen si mundësi për pasurim të shpejtë. Prandaj vetingu është i nevojshëm që politika të fillojë të shihet si shërbim, e jo si biznes”, theksoi Xhelal Neziri – analist politik.(Indeks.mk)

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...