Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

A do të hiqen tash barrikadat pasi Serbia e kishte kusht lirimin e Dejan Pantiq?


Serbia e kishte kusht lirimin e Dejan Pantiq, a do të hiqen tash barrikadat?

Ish-zyrtari policor serb, Dejan Pantiq, është arrestuar më 10 dhjetor në pikëkalimin kufitar në Jarinjë në veri të Kosovës. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kishte deklaruar se Pantiq kishte organizuar sulmin terrorist në zyret e Komisionit Komunal Zgjedhor në veri të vendit me ç’rast ishin sulmuar zyrtarët e KQZ-së dhe zyrtarët policorë. Por, Pantiq nuk e vuajti paraburgimin në burg, ai gjatë gjithë kohës qëndroi në veri dhe për shkak të tij u ngritën mbi 10-të barrikada atje. Përkundër tensionve që shkaktoi, Pantiqit sot iu zbutë masa e sigurisë duke u lënë në arrest shtëpiak. Për këtë vendim, kryeministri Kurti është shprehur i interesuar të di se kush është ai prokuror që kërkon arrest shtëpiak për ish-policin e dyshuar për terrorizëm dhe kush është ai gjyqtar që e aprovon këtë.

Si pasojë e vendosjes së barrikadave në veri, u vështirësua lëvizja e lirë dhe puna e policisë, gjithashtu KFOR-it iu desh t’i shtonte përforcimet. Pati incidente të shënuara atje, u sulmuan policë e gazetarë etj. E së fundmi edhe mërgimtarëve iu zgjatë rruga, sepse u vendos edhe një barrikadë në Merdar, në pjesën serbe.

Zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi ka konfirmuar për Gazetën Express, zbutjen e masës së sigurisë për Pantiqin.

“Ka qenë kërkesë e Prokurorisë Speciale që masa e sigurisë t’i ndryshohet nga paraburgim në arrest shtëpiak dhe gjykata ka aprovuar këtë ndryshim”, tha Gashi.

Ndërkohë, në një konferencë për media kryeministri i vendit Albin Kurti u shpreh kureshtar me vendimin e gjykatës për Pantiqin.

“Mirëpo kur kemi akuzë për terrorizëm të dërgohesh në arrest shtëpiak.. , unë jam shumë kureshtar ta marr vesh se cili është ai prokuror që kërkon arrest shtëpiak e cili është ai gjyqtar i procedurës paraprake që e aprovon”, ka thënë Kurti para gazetarëve.

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, nuk e përjashtonte mundësinë që në bashkëpunim me KFOR-in, Pantiq të sillej në institucionet adekuate të vendit.

“Jemi duke pritur përgjigjen përfundimtare të KFOR-it për këtë çështje, por nuk përjashtohet asnjë mundësi për sjelljen e ish-polici, Dejan Pantiq-it, në institucione adekuate”, deklaroi Sveçla ditë më parë.

Serbët kishin vendosur kusht lirimin e Pantiq për heqjen e barrikadave dhe nuk dihet nëse lënia e tij në arrest shtëpiak ua plotëson apetitet për heqjen e barrikadave.

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë tha se kriminelët po e sfidojnë ligjin në veri dhe po synojnë destabilizimin e rajonit dhe cenimin e integritetit territorial të Kosovës, të shtyrë nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Ai deklaroi se koha që ia kanë dhënë KFOR-it për heqjen e barrikadave po shteron shpejt.

Ndërkohë, pala serbe vazhdon të jetë e tensionuar si dhe është në pritje të përgjigjes së KFOR-it për vendosjen e trupave serbë në Kosovë.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...