Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Bekteshi e mbanë fjalën: Nga janari çmime më të lira të energjisë elektrike

Ashtu edhe siç paralajmëroi javë më parë ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, nga 1 janari 2023 do të kemi çmime më të lira të energjisë elektrike për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël.

Në mes të krizës energjetike dhe ekonomike sigurisht se edhe ky Vendim si shumë masa të tjera do të jenë në të mirë të qytetarëve të vendit për ta përballuar sa më lehtë këtë sfidë.

Për dallim nga rajoni, të cilët kanë edhe reduktime të furnizimit me energji elektrike, qytetarët e RMV-së përveç furnizimit të rregullt dhe stabil me energji elektrike, prej janarit do të kenë edhe çmime më të lira të energjisë.

Ja postimi i plotë i ministrit Bekteshi:

“Nga 1 janari 2023 çmime më të lira të energjisë elektrike për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël.
Për amvisëritë çmimi i energjisë elektrike për bllokun e parë ulet për 4.11%.
Për bllokun e dytë ulet për 2.95%.
Çmimi i bllokut të tretë rritet me 0.85%.
Për bllokun e katërt çmimi i energjisë elektrike rritet me 7.65%.
Gjithsej 99.2% e familjeve në vend do të kenë ulje të çmimit të energjisë elektrike.
Çmimi total i energjisë elektrike për konsumatorët e vegjël nga data 01.01 ulet për me 20.15%
Ky çmim do të aplikohet për 70.000 kompani në vend.
Me këto vendime çmimi i transmetimit të energjisë elektrike ulet me 8.66%.
Çmimi i shpërndarjes është ulur me 19,54%”

Latest Posts

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...