Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Musliu: Risku i strategjisë së gabuar, Besa mund të mbetet e rreshtuar me Levicës kundër BE

Qasja e Lëvizjes BESA që ndryshimet kushtetuese t’i kushtëzojë me zgjedhje të parakohshme parlamentare, është e gabuar dhe e çon ujin në pusin e opozitës maqedonase, thonë njohësit e zhvillimeve politike në vend. Sipas tyre nëse shumica parlamentare bien dakord që ndryshimet kushtetuese të miratohen, atëherë Lëvizja BESA do të mbetet në “prehrin” e Levicës dhe Dimitar Apasievit.

“Nëse ndryshimet kushtetuese nuk miratohen vetëm për numrat e Lëvizjes Besa, atëherë përgjegjësia do të bie mbi të, ndërsa votuesi do ta japë verdiktin në zgjedhjet e radhës. Çfarë do të ndodhë nëse shumica parlamentare dhe opozita bien dakord që të votohen ndryshimet kushtetuese, me komplet deputetët e VMRO-DPMNE-së ose një pjesë të deputetëve të saj? Atëherë Lëvizja Besa mund të mbetet vetëm me Levicën. Partitë politike mund të kenë propozime të tyre për ndryshimet kushtetuese, por jo të kushtëzojnë me zgjedhje. Kjo qasje e Lëvizjes BESA më së shumti i shkon për shtati opozitës maqedonase se sa ndryshimeve kushtetuese. Kjo qasje bie ndesh edhe me moton e shqiptarëve se të gjithë do të bashkohen nën ombrellën e BE-së. Zgjedhjet e parakohshme mbahen atëherë kur shumica parlamentare vendosë të mbahen”, deklaroi analisti politik Albert Musliu për Indeks.mk

Në anën tjetër, analistit politik Petar Arsovski thotë se ketë veprim defakto e Bilall Kasami mbetet pa aleatë në skenën politike në vend, andaj edhe “porta” e vetme për aleancë i mbetet VMRO-DPMNE dhe Levica.

“Ky veprim me kushtëzimin e ndryshimeve kushtetuese do t’i kushtojë në rejting Lëvizjes BESA. Është shumë e vështirë për cilëndo parti politike shqiptare që të rreshtohet kundër ndryshimeve kushtetuese dhe bashkësisë ndërkombëtare, veçanërisht kur dihet se faktori ndërkombëtar angazhohet që këto ndryshime kushtetuese të realizohen. Nuk di se sa mund të qëndrojë në këtë qëndrim BESA, pasi që elektorati shqiptar do të reagojë ashpër ndaj cilësdo parti e cila do të bllokonte rrugëtimin euro-integrues të vendit”, deklaroi Arsovski për Indeks.mk

Sipas tij, këto deklarata nga Lëvizja BESA vijnë si pasojë e bisedimeve të Aleancës për Shqiptarët për hyrjen eventuale në qeveri.

“Hyrja e mundshme e ASH-së në Qeveri, veçanërisht pas kongresit partiak të kësaj partie, defakto e lë Lëvizjen BESA vetëm. Ajo për momentin nuk ka aleatë tjetër përveç se VMRO-DPMNE-së dhe Levicës”, nënvizoi Arsovski.

Ai thotë se ekziston një lloj frike te Lëvizjen BESA se mund të mbeten partia e fundit e cila eventualisht mund ti bashkëngjitet shumicës parlamentare.

“Me këtë veprim Besa dëshiron ta rrisë çmimin politik. Nuk besoj se cilado parti politike shqiptare që dëshiron të etablohet në elektoratin shqiptar si serioze, mund të rreshtohet kundër integrimeve evropiane të vendit. Kjo është e pamundur”, potencoi ai.(Indeks.mk)

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...