Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Selmani: “Fronti” BESA, VMRO dhe LEVICA, me sjellje destruktive dhe kundër interesave shtetërore

Duke folur për kushtëzimin e Besës, Levicës dhe VMRO-së dhe tentimin e tyre për të bllokuar ndryshimet kushtetuese, profesori universitarë, Bashkim Selmani, në një prononcim për indeks.mk ka thënë se veprimet e Levicës dhe VMRO-së gjithmonë kanë pasur qëndrim negativ, si ndaj proceseve demokratike , kundërshtonin aderimin e vendit në NATO, kundërshtonin gjuhën shqipe dhe interesin shqiptar e shtetëror. Sipas tij, tentimi i fundit për të bllokuar këtë proces shumë të rëndësishëm për vendin, është sjellje destruktive dhe në kundërshtim me interesat shtetërore.

“Aktualisht me “frontin” Levica, Besa dhe VMRO, të cilët kërkojnë zgjedhje në një moment kaq të rëndësishëm për vendin shkakton akoma më shumë pasiguri dhe kundërshtim të interesit shtetëror, sepse janë të interesuara për nacionalizëm, destruktivitet, vjedhje të shtetit dhe jo për interesin e qytetarëve”, nënvizon Selmani, duke shtuar se këto parti nuk do te kenë suksese pasi rrethanat në rajon kanë tjetër prioritet.

Duke folur për bashkimin e Besës me VMRO-në dhe Levicën, Selmani thotë se shqiptarët kanë nevojë për opozite të mirëfilltë konsensuale, gjë të cilën nuk po e bën Lëvizja Besa.

“Tash nga Lëvizja Besa nuk kemi ndonjë platformë apo qëndrim se si do të veprojë përfundimisht edhe nëse i bashkëngjitet opozitës maqedonase për interesin europian. Mendojmë se z.Kasami tanimë ka përvojë politike dhe do ta shfrytëzojë kushtin që 20% përqindeshi të zevendësohet me termin shqiptar”, shtoi ai.

Në fund profesori thotë se të gjitha partitë shqiptare duhet të bashkohen për këtë qëndrim, sepse sipas tij, është e padrejtë që bullgarët të jenë pjesë nacionale kushtetuese e shqiptaret të identifikohen me përqindje./indeks.mk/

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...