Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Koreja e Veriut lëshon raketa/ Alarm në Korenë e Jugut pas kërcënimeve të Phenianit

Koreja e Veriut lëshoi ​​tre raketa balistike në lindje të Gadishullit Korean. Kjo është nisja e fundit e raketave mes një numri të paprecedentë testesh të kryera këtë vit, ndërsa Pheniani ka bërë të ditur se do të vijojë stërvitjet, mes spekulimeve se mund të kryejë testin bërthamor pas disa vitesh.

 

Të tre raketat balistike me rreze të shkurtër u lëshuan nga një provincë në jug të kryeqytetit. Ato u hodhën nga një lartësi prej rreth 100 km dhe mbuluan një rreze prej rreth 350 km.

 

“Lëshimi i raketave balistike nga Koreja e Veriut është një provokim i rëndë që minon paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean si dhe komunitetin  ndërkombëtar, – ka bërë të ditur shefi i shtabit të Koresë së Jugut, duke e dënuar atë si një shkelje të qartë të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

 

Lëshimet erdhën një ditë pasi ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut njoftoi se kishte kryer me sukses një fluturim provë të një mjeti lëshues hapësinor me lëndë djegëse të ngurtë.

 

Në fillim të kësaj jave pesë dronë të Koresë së Veriut kaluan në Korenë e Jugut, duke bërë që ushtria e Jugut të ndërvepronte me avionë luftarakë dhe helikopterë sulmues në përpjekje për t’i rrëzuar ata.

 

Marrëdhëniet midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut aleate e SHBA-së janë tensionuar më shumë që kur qeveria konservatore e presidentit të Koresë së Jugut, mori pushtetin në maj, duke premtuar një qëndrim më të ashpër ndaj Veriut.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...