Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Isa Mustafa flet për planin franko-gjerman: Nuk e zgjidh njohjen e Kosovës nga Serbia


Mustafa për planin franko-gjerman: Nuk e zgjidh njohjen e Kosovës nga Serbia.

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa lidhur me planin franko-gjerman ka thënë se ai nuk e zgjidh njohjen nga Serbia, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

Por, sipas Mustafës, ky plan, ndihmon Kosovën në relacion me integrimet evropiane dhe ato euroatlantike.

“Duket se është një plan i ndërmjetëm, i cili nuk e zgjidh njohjen nga Serbia, por bën progres në konsolidimin e statusit të shtetit të Kosovës në relacion me BE-në dhe në relacione euroatlantike”, tha ish-kryeministri Mustafa.

Tutje ai thotë se Kosova duhet ta shfrytëzojë rastin e të vazhdojë para, se sa të stagnojë e të bëhet kthim prapa, e që siç thotë ai vetëm një veprim i papërgjegjshëm i Qeverisë mund ta qesë çdo gjë nga binarët.

“Do të duhej të shfrytëzohej rasti, sepse më mirë është një hap përpara sesa të stagnohet dhe të kthehemi prapa. Sa i përket kohës, vlen vetëm një veprim i papërgjegjshëm i Qeverisë që ta qesë çdo gjë nga binarët”, tha Mustafa për Zërin.

Plani evropian, ndryshe i njohur edhe si plani franko-gjerman, thuhet t’i rregullojë marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, sipas Kartës së OKB-së, ku njëra ndër pikat është anëtarësimi i Kosovës në organizata ndërkombëtare pa u penguar nga Serbia.

Kjo, është cilësuar edhe si aseti më i rëndësishëm që Kosova mund të nxjerrë nga kjo marrëveshje, ku ndonëse nuk përmban njohje de jure nga Serbia, ajo merr njohjen de facto prej saj.

Plani franko-gjerman është cilësuar si “bazë e mirë dhe e shëndosh” për negociata të mëtejme nga krerët e shtetit, ndonëse nuk e zgjidh në mënyrë permanente çështjen mes Kosovës dhe Serbisë.

Madje, sipas Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ku plan do të duhej të përfundojë më së largu deri në pranverën e këtij viti, ndonëse afate të këtilla nuk janë pohuar edhe nga pala tjetër negociuse.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...