Goleadori Admin Abdulla ftohet te përfaqësuesja U15 e Maqedonisë (Video)

Admin Abdulla është një ndër talentët e futbollit në vend, para të cilit është një e ardhme e ndritur. Bëhet fjalë për një futbollistë...

TË FUNDIT

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Suedia merr Presidencën e BE/ Prioritet siguria, sundimi i ligjit dhe tregtia e lirë 

Suedia mori sot presidencën e radhës të Bashkimit Europian. Vendi nordik do të udheheqë unionin në një kohë të pazakontë, e këtë e nënvizoi edhe  Kryeministri Ulf Kristersson ndërsa prezantoi prioritetet e Stokholmit para parlamentit.

 

Ato janë të fokusuar tek siguria, konkurrenca, vlerat demokratike dhe sundimi i ligjit.

 

“Pushtimi rus i Ukrainës ka shkatërruar paqen në Evropë, ka detyruar miliona të ikin dhe ka kontribuar në rritjen e çmimeve të energjisë dhe inflacionit që po prekin familjet dhe bizneset në të gjithë kontinentin tonë.Ndërtimi i sigurisë për qytetarët e BE-së, forcimi i mbështetjes për Ukrainën dhe përmbushja e tranzicionit klimatik janë tani detyra thelbësore. Gjatë Presidencës suedeze, ne gjithashtu do t’i japim përparësi vazhdimit të udhëheqjes së fortë evropiane dhe do të kemi  një axhendë të qartë për të rritur konkurrencën.”

 

Çështje të tjera si mbrojtja e klimës, politika e emigracionit dhe gjithashtu zgjerimi i BE duke përfshirë vdenet e Ballkanit Perëndimor do të kalojnë në plan të dytë për shkak të  pasojave të luftës.

 

Paralelisht me punën për BE-në, Suedia do të angazhohet edhe për sigurinë e saj të jashtme. Turqia ende po bllokon pranimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake  të NATO-s, me pretendimin se këto dy vende nordike janë  strehë e terroristë ve.

 

Megjithatë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg pret që Suedia të pranohet në aleancë gjatë këtij viti.

Latest Posts

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Mos i humbisni

Fillon zbatimi i projektit për pagesë elektronike të taksës rrugore në Korridorin 8

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore njofton se nga e hëna (2.10.2023), do të fillojnë punët ndërtimore dhe të instalimit në stacionin pagesor në Gllumovë. Gjatë...

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...