Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Von Der Leyen: BE-ja qëndron pranë Ukrainës “për aq kohë sa duhet”

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen më 2 janar përsëriti mbështetjen e theksuar të Bashkimit Evropian për ukrainasit “për aq kohë sa duhet” për të penguar pushtimin 10-mujor të Rusisë. Ajo bëri të ditur se e ka pasur telefonatën e parë për këtë vit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky. “Unë i kam përcjellë popullit ukrainas mbështetjen time me gjithë zemër dhe urimet më të mira për vitin 2023”, shkroi von der Leyen në Twitter. “BE qëndron pranë jush për aq kohë sa duhet”, shtoi ajo.

 

 

 

Ajo përmendi gjithashtu “ndihmë të fortë financiare” të vazhdueshme për Ukrainën dhe tha se shpërndarja e një pakete mbështetjeje prej 18 miliardë euro do të fillojë “së shpejti”. Në një deklaratë pas thirrjes, Zelenskiy tha se Ukraina po priste të merrte këstin e parë më 2023 të ndihmës makrofinanciare të BE-së këtë muaj. “Ne ndiejmë mbështetje dhe do të fitojmë së bashku”, shkroi ai në Twitter. Von der Leyen ka bërë vizita të shumta në Kiev që kur dhjetëra mijëra trupa ruse u derdhën përtej kufirit ukrainas nga Rusia dhe Bjellorusia në fund të shkurtit në pushtimin më të madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

 

 

 

Sulmi ka hasur në mbrojtjen e vendosur ukrainase të territorit të saj dhe sanksione të pashembullta ndërkombëtare ndaj Moskës.“Ne mbështesim luftën tuaj heroike”, shkroi von der Leyen, duke e përshkruar atë si një “luftë për liri dhe kundër agresionit brutal”. Ajo tha gjithashtu se përpjekjet humanitare këtë dimër do të përfshijnë “gjeneratorë, llamba, strehimore, [dhe] autobusë shkollorë”.Von der Leyen tha se mezi pret të takohet sërish me Zelenskyn “në Ukrainë së shpejti”.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...