Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Rizaov: Ndryshimet kushtetuese janë prioritet, deputetët e të gjitha partive janë kundër zgjedhjeve të parakohshme

Të gjitha përpjekjet e opozitës maqedonase, e udhëhequr nga VMRO-DPMNE dhe Levica, si dhe kushtëzimi i ndryshimeve kushtetuese nga Lëvizja Besa me zgjedhje të parakohshme parlamentare, vetëm se e dëmtojnë rrugëtimin euro-integrues të Maqedonisë së Veriut dhe zgjasin procesin e fillimit të bisedimeve me BE-në, thotë në një prononcim për Indeks.mk, analisti politik Eroll Rizaov.

Sipas tij, i gjithë ky kundërshtim bëhet për pikë politike dhe se nëse të njëjtat parti vijnë në pushtet, do t’i miratojnë po të njëjtat ndryshime.

“Viti filloi me mjegullajë, a do të jetë edhe më shumë “mjegull”, nuk e dimë, edhe pse pritjet janë të mëdha që disa çështje kyçe historike dhe strategjike të zgjidhjen ose të arrijnë deri në pikën nga ku nuk ka kthim prapa. Kur flas për çështje strategjike, mendoj për anëtarësimin në Bashkimin Evropian (BE), pasi që nëse arrihet deri te anëtarësimi, të gjitha çështjet të cilat i imponojnë të gjitha partitë politike, por edhe qytetarët e Maqedonisë së Veriut, duhet të zgjidhen në atë periudhë. Duke filluar nga lufta kundër korrupsionit dhe sundimi i së drejtës, krimi i organizuar, proceset demokratike, arsimi, kultura dhe gjitha segmentet tjera të përfshira në klasterët e anëtarësimit në BE”, deklaroi Rizaov për Indeks.mk

Sipas tij, që të arrihet te kjo, prioritet numër një janë ndryshimet kushtetuese.

“Partitë politike të cilat kundërshtojnë, nëse vijnë në pushtet, do ta bëjnë të njëjtën gjë që bën pushteti aktual, pasi që të njëjtën e kanë në programet e tyre. Tani janë në gjah për pikë politike në këtë periudhë, kërkojnë zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe shumicë të re që mund të jetë vetëm zgjatje e procesit. Kjo zgjatje është shumë e kushtueshme për Maqedoninë e Veriut. Nëse vjen VMRO-DPMNE në pushtet me partnerë koalicioni, atë që e thonë tani se nuk do të futen bullgarët në preambulën e Kushtetutës dhe nuk do ta bëjmë këtë gjithë, do t’i bëjnë gjitha, madje as që do të shfuqizojnë as Marrëveshjen e Prespës, as atë me Bullgarinë siç kanë deklaruar”, nënvizoi ai.

Duke folur për kushtëzimin e Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese, analisti politik Eroll Rizaov konstaton se edhe deputetët aktualë të të gjitha partive janë kundër zgjedhjeve të parakohshme.

“Edhe deputetët aktualë të të gjitha partive politike, nesër i pyesni se a janë për zgjedhje të parakohshme parlamentare, të gjithë 120 deputet do të thonë se janë kundër, pasi që nuk janë të sigurt nëse përsëri do të jenë në listat e deputetëve në zgjedhjet e ardhshme. Për Maqedoninë e Veriut më së mirë do të jetë që bullgarët, kroatët dhe malazezët të futën në Preambulën e Kushtetues, ajo nuk ndryshon asgjë dhe nuk cenon identitetin e askujt, por vetëm se do ta përshpejtojë procesin e bisedimeve me BE-në në mënyrë më intensive”, nënvizoi Rizaov.(Indeks.mk)

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...