Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Atanasoski: Besa të marrë mësim nga përvoja e hidhur e ASH-së me Levicën dhe VMRO-në

Lëvizja BESA mund dhe duhet të marrë shembull dhe të mësojë nga përvoja e keqe e Aleancës për Shqiptarët, se nëse luan kartat e shantazhit anti-perëndimor, radikal, do të humbasë edhe atë pak ndikim që ka në skenën politike, thotë analisti politik Bllagojçe Atanasoski, duke komentuar kushtëzimet dhe kundërshtimet e Lëvizjes BESA, Levicës dhe VMRO-DPMNE-së ndaj ndryshimeve kushtetuese për futjen e komunitetit bullgar në preambulë.

“Do të humbasë legjitimitetin e votuesve shqiptarë në Maqedoni. Kjo parti nuk duhet të jetë peng e dëshirës së dëshpëruar të liderit të opozitës maqedonase për të ardhur në pushtet sa më shpejt që të jetë e mundur, pra të mos vihet në rolin e bllokuesit të ndryshimeve kushtetuese për futjen e bullgarëve në preambulë, duke penguar kështu rrugën e integrimit evropian të vendit. BESA nuk duhet të etiketohet si ‘lojtare ruse’ në vend, së bashku me DPMNE-në dhe Levicën”, deklaroi Atanasoski për Indeks.mk

Duke folur për kërkesën e opozitës për zgjedhje të parakohshme parlamentare, Atanasoski thotë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare nuk duhen në këtë moment.

“Zgjedhjet e parakohshme parlamentare nuk duhen në këtë moment, sepse ato të rregullta janë për rreth 15 muaj, aq më tepër që kemi 100 ditë qeverisje teknike sipas marrëveshjes së Përzhinës, që do të thotë se kësaj qeverie i ka mbetur edhe një vit i plotë si autoritet politik. Nga ana tjetër, zgjedhjet kushtojnë shumë, kështu që në këtë krizë është më e mençur që ato të zhvillohen së bashku me zgjedhjet presidenciale vitin e ardhshëm, si shpenzim i përbashkët”, theksoi Atanasoski. (Indeks.mk)

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...