Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Rangjelloviq: BESA, Levica dhe VMRO për interesa partiake, flijojnë interesat strategjike të vendit!

Është irracionale të merret peng e ardhmja e vendit me synimin përfundimtar ardhjen në pushtet, ndryshimet kushtetuese janë të detyrueshme, vlerëson Ivo Rangjelloviq, master i politikave kooperative dhe demokraci në Londër (University College London).

“Nuk mendoj se themeli i kushtëzimit të ndryshimeve kushtetuese qëndron në një lloj gjeo-strategjie. Bëhet fjalë për interesa partiake që e lënë në hije shtetin, pra prioritetet strategjike. Çdo parti në opozitë, që kundërshton ndryshimet kushtetuese, duhet t’i votojë ato sapo të vijë në pushtet. Ndaj është irracionale të vihet peng e ardhmja e vendit, me synimin përfundimtar ardhjen në pushtet. Pas pranimit të propozimit francez, është politikisht e parëndësishme nëse ndryshimet kushtetuese janë të sakta apo jo, sepse janë të detyrueshme”, deklaroi Rangjeloviq për Indeks.mk

Njohës të rrethanave politike në vend thonë se kushtëzimi me zgjedhje të parakohshme i ndryshimeve kushtetuese nga Lëvizjes BESA vetëm se e de-faktorizon këtë subjekt politik te shqiptarët, ndërkohë që e rreshton me forcat regresive anti-perëndimore. Përveç kushtëzimeve të Lëvizjes Besa dhe Bilall Kasamit, kundër ndryshimeve kushtetuese është edhe Levica dhe Dimitar Apasievi.
Opozitarja VMRO-DPMNE edhe pse kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare, megjithatë taktizon në qëndrimin e saj për sa i përket ndryshimeve kushtetuese. Nga kjo parti kërkojnë garanci ndërkombëtare se futja e bullgarëve në preambulën e kushtetutës do të jetë kërkesa e fundit e Bullgarisë, ndërkohë që ekspertët thonë se kjo garanci vetëm se është e apostrofuar në protokollin francez.

Opozitarja Aleanca për Shqiptarët është deklaruar tanimë se do t’i mbështesë ndryshimet e nevojshme kushtetuese, pa asnjë kusht, që vendi të ecë përpara në rrugëtimin e tij euro-integrues.
Në anën tjetër, dy partitë më të mëdha në pushtet LSDM-BDI dhe partnerët tjerë të koalicionit qeveritar, thonë se rrugëtimi euro-integrues i vendit është i pandalshëm, ndërsa zgjedhje parlamentare do të ketë në afatin e rregullt në vitin 2024.

Edhe kryeministri Dimitar Kovaçevski, edhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, përsërisin se zgjedhjet do të mbahen në afatin e rregullt në vitin 2024. Qeveria thotë se është e nevojshme që të 120 deputetët të votojnë ndryshimet e Kushtetutës dhe për këtë pritet të fillojnë konsultimet formale në Parlament në ditët në vijim, me liderë politikë, ekspertë, organizata joqeveritare etj. (Indeks.mk)

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...