Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Xhelili optimist: Ndryshimet kushtetuese kalojnë, forcat progresive do të ngadhënjejnë ndaj atyre anti-evropiane

Maqedonia e Veriut e filloi vitin 2023 si kryesuese e OSBE-së, një njohje që do të duhet ta arsyetojë me punë të përkushtuar dhe të palodhur në drejtim të zgjidhjes së problemeve me të cilat ballafaqohet Evropa. Prioriteti kryesor i presidencës së Maqedonisë së Veriut është përmirësimi i jetës së qytetarëve. Një sfidë tjetër përpara vendit është edhe procesi i integrimit evropian, vazhdimi i negociatave të anëtarësimit me BE pas përfundimit të procesit të shqyrtimit të legjislacionit në nëntor. Por, ajo që mund ti vë “barrikada” këtij procesi është kundërshtimi dhe kushtëzimi i ndryshimeve kushtetuese nga Lëvizja Besa, Levica dhe VMRO-DPMNE.

Ish-deputeti Zudi Xhelili thotë se përveç bllokadave dhe “barrikadave” të brendshme, në Ballkanin Perëndimor, ekzistojnë forca të caktuara pro-ruse që punojnë dhe dëshirojnë ta pengojnë orientimin properëndimor.

“Është evidente se në Ballkanin Perëndimor ekzistojnë forca të caktuara pro ruse që punojnë dhe dëshirojnë të paraqesin pengesa në orientimin properëndimor të vendit, duke destabilizuar rajonin dhe duke ngadalësuar sukseset në rrugëtimin e disa vendeve në kursin euro-atlantik. Mirëpo për fat të mirë, forcat progresive janë më të shumta dhe me mençuri e durim i përballojnë të gjitha përpjekjet për dezorientim të kursit që jemi përcaktuar. Jam thellë i bindur se ndryshimet kushtetuese do të miratohen dhe se opozita maqedonase nga kjo situatë dëshiron të shpërblehet me zgjedhje të parakohshme që mendoj është kërkesë legjitime. Situata në Maqedoninë e Veriut dallon dukshëm nga ajo në Mal të Zi, për shkak se raporti i forcave dhe rrethanat gjeopolitike nuk janë të njëjta”, deklaroi Xhelili për Indeks.mk

Sfida tjetër për Maqedoninë e Veriut, përveç integrimit evropian, është edhe vazhdimi i misionit edhe pjesëmarrja aktive edhe në iniciativa të tjera në të cilat është anëtare, siç janë Iniciativa e Evropës Qendrore, Procesi i Berlinit, Iniciativa Adriatiko-Joniane, Procesi i Bashkëpunimit në Evropën Juglindore. Nisma Rajonale për Migracionin, Azilin dhe Refugjatët – MARRI, Rrjeti Shëndetësor i Evropës Juglindore, si dhe Fondi për Ballkanin Perëndimor.

Prioritet tjetër për Maqedoninë e Veriut jenë edhe Marrëveshjet e Partneritetit Strategjik me SHBA-të dhe Turqinë, në drejtim të sigurimit të një bashkëpunimi më të madh me këto dy vende në të gjitha sferat e mundshme, duke filluar nga bashkëpunimi ushtarak, përmes koordinimit të politikës së jashtme për çështje të caktuara, bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë, arsimit, ekonomisë, fjalë për fjalë në çdo fushë ku partnerët tanë strategjikë mund të ndihmojnë.(Indeks.mk)

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...