Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Do të dështojnë koalicionet anti-NATO dhe anti-BE!

Defaktorizimi i shqiptarëve është baraz me futjen e Maqedonisë së Veriut në zonën gri anti-NATO dhe në ujërat e turbullta të de-evropianizimit, një aspiratë kjo aq shumë e parapëlqyer nga Kremlini. Vendi i Maqedonisë së Veriut është në BE, kurse shqiptarët me bashkëqytetarët e tyre maqedonas dhe të tjerët tash më i kanë vendosur spirancat e tyre në brigjet e civilizimit euro-atlantik. Sa më afër këtyre brigjeve, aq më e largët bëhet distanca me të gjithë ata që nxisin destabilizim në këtë vend.

Ka kohë që në opinionin e këtushëm po “gatuhet” një koalicion me prapaskena që do të sillte në pushtet një shumicë të re parlamentare. Dhe kjo po ndodhë në prag të ndryshimeve kushtetuese që duhet të bëhen, si pasojë e marrëveshjeve me Bullgarinë dhe me BE-në për futjen e bullgarëve në preambulën e Kushtetutës së vendit.

Qëllimi i gjithë kësaj fushate të stisur është i dyfishtë: që të minohet procesi i ndryshimeve kushtetuese dhe të rrëzohet me çdo kusht kjo Qeveri e cila në fund të mandatit (në 100 ditët e fundit) pritet të ketë një kryeministër shqiptar.

Por, anarkisëve nuk iu pëlqejnë marrëveshjet. Ata janë armiq të marrëveshjeve dhe duan të punojnë pa marrëveshje – me dallavere dhe me pazare të natës. Atyre nuk iu konvenon që të ketë Kryeministër shqiptar në këtë vend, prandaj huazojnë metoda të “ruletit rus” për të shantazhuar demokracinë me koalicione nëntokësore që do të kishin efekte mbitokësore. Një Kryeministër shqiptar, për ta do të thotë prishje e ëndrrave dhe planeve destruktive.

Këto metoda janë intensifikuar pas dështimit të planit rus për destabilizimin e veriut të Kosovës përmes barrikadistëve të Vuçiqit. Mickoski dhe Zaevi, një koalicion ky shumë i çuditshëm dhe i dyshimtë, po duan ta kthejnë prapa rrotën e proceseve politike, atje ku shqiptarët ishin konsideruar si monedha kusiritjeje, por jo edhe faktorë stabiliteti, siç dëshmuan në dy dekadat e fundit.

Mickoski dhe Zaevi si duket e paskan harruar kontributin e shqiptarëve në proceset euro-atlantike të Maqedonisë së Veriut, sidomos në arritjen e Marrëveshjes së Prespës dhe në tejkalimin e barrierave me Bullgarinë. Në stilin e harrestarëve hileqarë ata po duan të na kthejnë në kohën kur shqiptarët nuk kishin në duar as një kokërr faktorizim për t’i ndryshuar gjërat pozitivisht: jo vetëm për statusin e tyre politik-juridik, por edhe për ardhmërinë këtij vendi. Tani kur kemi një situatë krejt tjetër, kur një kuadër shqiptar do të udhëheqë Maqedoninë e Veriut në kryesimin e OSBE-së, kur Parlamenti i këtij vendi drejtohet nga një shqiptar, Zaevi e Mickovski me aleatët e tyre prorus nëpër partiçka të majta, po duan ta zhveshin shqiptarin nga atributet e shtetformimit dhe shtetndërtimit, duke ia mohuar të drejtën për të qenë drejtues në njërin nga postet kryesore – President, Kryeparlamentar, Kryeministër.

Nuk e paskemi ditur që konstruktiviteti politik i shqiptarëve qenka pengesë për realizimin e planeve destabilizuese kundër demokracisë në këtë vend. Këtë po e dëshmon realiteti me të cilin opinion publik po ballafaqohet ditëve të fundit, ku në sipërfaqe po del një tendencë djallëzore për të defaktorizuar politikisht shqiptarët. Por, këta planifikues amatorë kanë harruar se defaktorizimi i shqiptarëve shpie në destabilizim të Maqedonisë së Veriut. Defaktorizimi i shqiptarëve është baraz me futjen e Maqedonisë së Veriut në zonën gri anti-NATO dhe në ujërat e turbullta të de-evropianizimit, një aspiratë kjo aq shumë e parapëlqyer nga Kremlini.
Vendi i Maqedonisë së Veriut është në BE, kurse shqiptarët me bashkëqytetarët e tyre maqedonas dhe të tjerët tash më i kanë vendosur spirancat e tyre në brigjet e civilizimit euro-atlantik. Sa më afër këtyre brigjeve, aq më e largët bëhet distanca me të gjithë ata që nxisin destabilizim në këtë vend.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...