Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Kievi refuzon thirrjen e Kishës Ortodokse Ruse për armëpushim

Ukraina ka refuzuar apelin e Kirillit, patriarkut të Kishës Ortodokse Ruse, për një armëpushim mes rusëve dhe ukrainasve për Krishtlindjet ortodokse.

 

 

“Është një kurth cinik dhe një element propagandistik”, shkroi në Twitter këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak.

 

 

‘’Kisha Ortodokse Ruse vepron si një propagandiste lufte”, shkroi ai.

 

 

Podolyak akuzoi patriarkun e Moskës për thirrje për gjenocid ndaj ukrainasve. Të premten dhe të shtunën, Kirill u bëri thirrje të dyja palëve të mbajnë një armëpushim në atë që ai e quajti një “konflikt të brendshëm”.

 

 

Sipas kalendarit të Kishës Ortodokse të ndjekur në Ukrainë dhe Rusi, e premtja është në prag të Krishtlindjeve dhe e shtuna është dita e Krishtlindjes.

 

 

Rusia, e cila sulmoi shtetin fqinj në fund të shkurtit dhe aneksoi gadishullin e Krimesë në vitin 2014, tani pushton rreth 18% të territorit të Ukrainës.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...