Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Gjermani/ Qeveria lehtëson kërkesat për nënshtetësi

Shtetasit e huaj që jetojnë në Gjermani nuk do të duhet të heqin dorë nga pasaporta për të marrë nënshtetësinë gjermane dhe mund të aplikojnë vetëm pas pesë vitesh qëndrimi, sipas rregullave të reja të hartuara nga Ministria e Brendshme. Në marrëveshjen e koalicionit, qeveria e kancelarit, Olaf Scholz ra dakord në vitin 2021 për të futur një “ligj modern të shtetësisë”.

 

 

Aspekte të tjera të reformës përfshijnë lehtësimin e aftësisë së gjuhës gjermane për grupe të caktuara dhe heqjen e kërkesës për provimin e nënshtetësisë nga mosha 67 vjeç. Vendimi është një nxitje për të ashtuquajturit “punëtorë mysafirë”, me leje të përkohshme, që mbërritën në Gjermani në vitet 1950 dhe nuk iu ofruan kurrë kurse gjuhësore ose integrimi, me supozimin se më vonë do të ktheheshin në vendin e tyre të origjinës.

 

Aktualisht, shtetasit e huaj duhet të jetojnë në Gjermani deri në tetë vjet përpara se të aplikojnë për nënshtetësi. Sipas draftit, periudha e reduktuar prej pesë vitesh mund të shkurtohet më tej nëse aplikantët tregojnë se janë të integruar mirë, për shembull duke demonstruar performancë të jashtëzakonshme në shkollë ose në punë, punë vullnetare ose aftësi veçanërisht të mira gjuhësore.

 

 

Fëmijët e lindur në Gjermani nga prindër të huaj nuk do të kenë më nevojë të zgjedhin midis shtetësisë së tyre si të rinj. Ndryshimet janë pjesë e një reforme në shkallë të gjerë të politikave të migracionit dhe integrimit të Gjermanisë nga koalicioni i socialdemokratëve, të gjelbërve dhe demokratëve të lirë.

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...