Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

SHBA i vendos sanksione Iranit për mbështetjen ndaj Rusisë

Qeveria amerikane ka vendosur sanksione të reja për mbështetjen ushtarake iraniane për pushtimin e Rusisë në Ukrainë, njoftoi Departamenti Amerikan i Thesarit. ”SHBA kanë caktuar gjashtë drejtues dhe anëtarë të bordit të Qods Aviation Industries (QAI), një prodhues i madh i mbrojtjes iranian përgjegjës për projektimin dhe prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot (UAV)”, tha agjencia në një njoftim për shtyp.

 

 

Teherani e ka furnizuar Rusinë me UAV për luftën e saj kundër Ukrainës. Byroja po përditëson gjithashtu hyrjen e QAI në listën e shtetasve të caktuar dhe personave të ndaluar (SDN) për të përfshirë pseudonimin e saj të ri, Industritë e projektimit dhe prodhimit të avionëve të lehtë,” tha ai.

 

 

Ai është caktuar gjithashtu “drejtor i Organizatës së Industrive Hapësinore të Iranit (AIO), organizata kryesore përgjegjëse për mbikëqyrjen e programeve të raketave balistike të Iranit.

 

 

Si rezultat i sanksioneve, të gjitha asetet e këtyre subjekteve në Shtetet e Bashkuara do të ngrihen dhe qytetarët amerikanë do të ndalohen të bëjnë biznes me to.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...