Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Polemika pas Monza-Inter/ Arbitri rrezikon pezullimin deri në fund të kampionatit

Interi u ndal në një barazim zhgjenyes 2 me 2 me Monzan. Të besuarit e Inzagit ishin shumë larg paraqitjes së tre ditëve me parë kur i shkaktuar Napolit humbjen e parë në kampionat. Por ai që mori vëmendjen e këtij takimi ishte arbitri kryesor Xhan Luka Saki i cili heqi nga duartë zikaltërve tre pikët. Sipas mediave italiane si Tutimerkato web dhe korriere delo sport ai tashmë rrezikon të pezullohet deri në 7 muaj nga arbitrimi në Serinë A.

 

Polemikat shpërthyen pas një faulli të dhënë në zonën e Monzas gjatë një goditje dënimi të Interit nga i cili erdhi dhe goli i tretë i zikalterve por që arbitri i ra bilbilit më herët për një faull të supozuar në zonë. Pamjet u dhanë të drejtë zikaltërve, pasi dy lojtarët e Monzas pengonin njëri-tjetrin. Pas anullimit të këtij goli i cili i dërgonte shifrat në 3 me 1 dhe vuloste fitoren e Interit, gjithçka u përmbys në minutat shtesë kur vendsit shënuan golin e barazimit në 2 me 2.

 

Pas ndeshjes furia e akuzave ndaj kryesorit ishte e papërmbajtshme. Analiste dhe ish-futbolliste akuzuan Sakin se si ka mundësi që në epokën e VAR të bëhen të tilla gafa kundër një skuadre që luan për titullin kampion. Sipas rregullit të VAR arbitri kryesor duhet ta lejojë aksionin të përfundojë kur është i dyzuar për faullet dhe më pas mund të konsultohet me tekologjinë për lejimin ose anulimin e golave.

 

Por anashkallimi i protokollevew të VAR nga arbitri është parë pa arsye nga të gjithë dhe ai tashmë rrezikon të mos e shoh me uniformën e arbitrave të Seria A deri në përfundim të kampiuonatit.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...