Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Takimi i ftuar nga Rama/ Jonuzi: Të zgjedhësh VMRO-DPMNE-në para kryeministrit shqiptar, papjekuri politike e Kasamit!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama u ka dërguar ftesë për një takim liderëve të partive shqiptare. Lëvizja BESA e Bilall Kasamit ka refuzuar pjesmarrjen e saj me arsyetimin se nuk ulet në një tryez me liderin e BDI-së Ali Ahmeti.

Gazetari dhe njohësi i situatës në bllokun politik shqiptar, Destan Ionuzi, për “Fokus” ka deklaruar se ky qëndrim i BESA-s dëshmon papjekuri politike.

“Jemi dëshmitarë se Kasami është ulur në tavolinë me Ali Ahmetin në shumë takime të thirrura nga Zoran Zaev dhe liderë të tjerë në të kaluarën. Refuzimi i takimit të Tiranës nga ana e tyre tregon se ai tashmë ka zgjedhur partnerët e tij strategjikë dhe po ndjek kursin e tyre politik, kursin e VMRO-DPMNE-së dhe të së Majtës, që në një mënyrë apo tjetër, pengon procesin e integrimit evropian. Ndaj jam i mendimit që Kasami sa më parë të reflektojë dhe mbi të gjitha të ketë parasysh përcaktimin strategjik të vendit, për të mos qenë bisht i atyre forcave që kanë interesa të ndryshme, për të mos vënë në dyshim kursin properëndimor të vendit”, deklaroi Jonuzi.

Sipas tij, çdo iniciativë që synon gjetjen e zgjidhjeve për problemet që janë në interes të qytetarëve është e mirëseardhur dhe e dobishme.

Jonuzi beson se në bllokun e partive politike të shqiptarëve nuk ka dallime sa i përket rrugës euroatlantike të shtetit, por disa parti, siç është rasti i Lëvizjes BESA, i kushtëzojnë ndryshimet kushtetuese me zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe për këtë arsye, takimi në Tiranë është në frymën e dialogut dhe të gjetjes së një kompromisi të bllokut politik të shqiptarëve, që të mos bëhet pengesë në asnjë fazë të ecurisë së vendit drejt BE-së.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...