Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Berisha tentoi të marrë grupin, përjashtohen Këlliçi, Shehu, Bylykbashi dhe Shehaj

Kryetari i grupit parlamentar të PD Enkelejd Alibeaj ka përjashtuar sot nga partia 4 deputetë demokratë.

 

Gazetarëve iu është shpërndarë njoftimi se Enkelejd Alibeaj  ka larguar nga partia Oerd Bylykbashin, Belind Këlliçin, Agron Shehajn dhe Tritan Shehun.

 

Si pretekst për largimin ka shërbyer pjesëmarrja e tyre në protestën e 8 janarit të një viti më parë.

 

Sot, më datë 10.01.2023, ka përfunduar afati 1 vjecar për distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike të deputetëve të pezulluar Tritan Shehu; Oerd Bylykbashi; Belind Këllici dhe Agron Shehaj. Në mungesë të aktit të distancimit, nga sot hyn në fuqi masa e largimit zyrtarisht të tyre nga Grupi Parlamentar.

 

Në fakt përjashtimi i 4 deputetëve nuk ka lidhje me protestën e 8 janarit, por me betejën për të marrë kryetarin e grupit parlamentar.

 

Në mesin e muajit dhjetor deputeti Ervin Salianji ka nisur një lëvizje për të shkarkuar Enkelejd Alibeajn dhe për tu bërë kryetar grupi. Për të marrë drejtimin e grupit ai ka nevojë për mbështetjen e 21 deputetëve dhe ka siguruar firmat e 16 deputetëve të Sali Berishës.

 

Mësohet se sot ai ka arritur të sigurojë numrin e nevojshëm të votave për të shkarkuar Alibeajn, duke u bërë kryetar grupi dhe duke i dhënë Sali Berishës grupin parlamentar.

 

Kampi tjetër i drejtuar nga Enkelejd Alibeaj për të mos humbur shumicën e grupit, ka vendosur të përjashtojë 4 deputetë të PD, në mënyrë që Alibeaj të mbetet kryetar grupi.

 

Vendimi i Alibeajt duket se ka sjellë reagime të forta mes deputetëve që e kanë mbështetur deri dje.

 

Ne nje reagim në rrjetet sociale Flutura Açka ka kundërshtuar vendimin duke theksuar se të 4 deputetët i bëjnë nder grupit parlamentar.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...