Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Analistët: Shovinizmi i VMRO-së ndaj çështjes shqiptare, e bën artificial koalicionin me Besën

Lëvizja BESA e Bilall Kasamit tanimë është pozicionuar në krahun e spektrit të djathtë që udhëhiqet nga VMRO-DPMNE, por ka një mospërputhje serioze programore dhe të trajektores së deritashme, që e bën delikat këtë “aranzhman” të ri politik, mendojnë analistët politikë, duke folur për aktualitetitn politik në bllokun politik shqiptar.

“Lëvizja Besa duhet të pastrojë me vetveten. Në profilin e saj partiak dhe trajektoren e saj politike, fillimisht ishte në opozitë me këtë parti në pushtet, pastaj në koalicion parazgjedhor me LSDM-në dhe paszgjedhore me LSDM-në dhe BDI-në, që tani të përfaqësohen si opozitë e ashpër ndaj koalicionit qeveritar. Kjo mospërputhje në politika i pengon ata nga votuesit e mundshëm nga elektorati etnik shqiptar, pasi do të perceptohen si një faktor politik jostabil. Sa i përket një koalicioni të mundshëm me VMRO-DPMNE-në , i njëjti ashtu siç e goditi Aleancën për Shqiptarët të Ziadin Selës në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale për Këshill në Komunën e Tetovës kur u fundosën, do ta godas edhe Kasamin”, deklaroi politikologu Blagojçe Atanasoski për Indeks.mk

Sipas tij, radikalizmi, madje edhe politika etnike shoviniste e VMRO- DPMNE-së në raport me çështja shqiptare dhe korpusi i të drejtave, e bën artificial këtë koalicion, pra më shumë në dëm të Besës, sesa të VMRO- DPMNE-së. Prandaj, shton ai, do të jetë vendimi i tyre se ku dhe si do të pozicionohen në të ardhmen.

Në anën tjetër, analisti politik Xhelal Neziri, për Euronews Albanian ka deklaruar se Lëvizja Besa e BIlall Kasamit vetëm se është pozicionuar në krahun e spektrit të djathtë politik i cili drejtohet nga VMRO-DPMNE-ja.

“Lëvizja BESA e BIlall Kasamit është një parti e cila së fundmi është pozicionuar në krahun e spektrit të djathtë politik i cili drejtohet nga VMRO-DPMNE-ja. VMRO-DPMNE, e cila është partia kryesore në opozitë, tenton të tubojë më shumë parti, më shumë partnerë, për arritjen e qëllimit të saj të proklamuar tash e sa kohë që ka të bëjë me inicimin ose shkaktimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare”, thotë Neziri.

Sipas tij, në këtë situatë rinkofigurimi politik në Maqedoninë e Veriut, Besa ka zgjedhë një anë, anën e VMRO-DPMNE-së të spektrit të djathtë. Në anën tjetër, shton ai, Edi Rama dhe Partia Socialiste i takojnë spektrit të majtë si LSDM-ja e Dimitar Kovaçevskit.

“Prandaj, edhe takimi i Ramës është parë në këtë prizëm nga ana e partisë BESA, andaj edhe kanë refuzuar të marrin pjesë”, nënvizon Neziri.(Indeks.mk)

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...