Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Ndërkombëtarët shtojnë presionin, VMRO dhe Besa duhet të reflektojnë!

Faktori ndërkombëtar është i vendosur që Maqedonia e Veriut nuk duhet të lëvizë nga rruga e saj e përcaktuar proevropiane dhe proamerikane, andaj ditëve të fundit është rritur edhe presioni ndaj drejtuesve politikë për të përshpejtuar procesin e ndryshimeve kushtetuese, thotë në një prononcim për Indeks.mk, Berat Azizi – analist politik.

“Ditëve të fundit ndërkombëtarët kanë rritur presionin ndaj drejtuesve politikë të Maqedonisë së Veriut, për të përshpejtuar hapat drejt ndryshimeve Kushtetuese. Zyrtari i lartë amerikan, Derek Scholl ka ardhur me një porosi të qartë që ndryshimet kushtetuese duhet të ndodhin për të hapur rrugën e integrimit në Bashkimin Evropian. Në të njëjtën vijë janë edhe zyrtarët evropianë, të cilët kanë intensifikuar takimet me subjektet politike në vend për të siguruar kështu numrin e nevojshëm të votave për të kaluar ndryshimet kushtetuese”, deklaroi Azizi.

Edhe pse në sfond duket e pamundur të sigurohen 80 vota, ai beson se surprizat do të jenë të rezervuara në orët e fundit dhe ndryshimet kushtetuese do të kalojnë.

“Një gjë tashmë është e qarë se subjektet politike shqiptare do të votojnë “për” dhe të çojnë vendin drejt BE-së. Në anën tjetër ditëve të fundit kemi edhe një heshtje në partinë më të madhe maqedonase, VMRO-DPMNE, e cila ka qenë shumë e zëshme kundër, por ndoshta presioni ndërkombëtar do t’i vënë para një sprove të vështirë dhe do të gjejnë formë për të votuar “për”. Nuk është e thënë që gjithë subjekti të votojë për ose kundër, mjafton vetëm 6 vota nga kjo parti të kalojnë në anën e shumicës dhe ndryshimet kushtetuese do të kalojnë”, theksoi ai.

Ndryshe, nderyshimet kushtetuese me të cilat parashikohet që të futet komuniteti bullgar dhe disa komunitete tjera në Preambulën e Kushtetutës, e që janë të domosdoshme për ecurin e mëtejme të vendit drejt BE-së, deri më tani janë kundërshtuar nga VMRO-DPMNE dhe Levica, ndërsa atyre u është bashkuar edhe Lëvizja BESA, duke i kushtëzuar ato me zgjedhje të parakohshme parlamentare, me çka frenohet procesi eurointegrues./Indeks.mk/

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...