Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Ukraina do të kërkojë mbështetje ndërkombëtare në OKB për formulën e saj për paqe

Zëvendës ministrja e jashtme ukrainase tha të enjten se Kievi do të përpiqet për miratimin e një rezolute në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ku do të mishërohet formula prej 10-pikash e Presidentit Volodymyr Zelensky.

 

“Udhëheqësit ukrainas vendosën se prioriteti numër një që do të shqyrtohet në muajin shkurt është rezoluta kushtuar formulës së paqes”, u tha gazetarëve Emine Dzhaparova, pasi ndoqi një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për funksionimin e shtetit ligjor.

 

Më 24 shkurt mbushet një vit që kur Presidenti rus Vladimir Putin nisi sulmin frontal ndaj Ukrainës.

 

Gjatë takimit të G20-ës në nëntor, Presidenti ukrainas Zelensky iu drejtua pjesëmarrësve me video dhe prezantoi vizionin e tij prej 10 pikash për t’i dhënë fund luftës së Rusisë ndaj vendit të tij.

Ndër pikat e paraqitura përfshihej tërheqja e forcave ruse dhe ndalja e luftimeve, si dhe siguria bërthamore, ushqimore dhe energjitike, lirimi i të burgosurve të luftës dhe i personave të deportuar.

 

“Ambasadori Kyslytsya do të punojë tashmë për të arritur shqyrtimin e kësaj rezolute, pasi mund të bëjmë thirrje për një sesion të posaçëm për miratimin e saj”, tha zonja Dzhaparova.

 

Ajo theksoi se formula për paqe është një bazë për diskutime, por nuk do të thotë se Kievi është i gatshëm të nënshkruajë një marrëveshje që do të ishte kundër interesave të tij.

 

“Jemi shumë të angazhuar për një negocim për paqe që na sjell vetëm një rezultat: integritet territorial, sovranitet, paqe për njerëzit tanë”, tha ajo. “Por, siç ka thënë vazhdimisht presidenti im, nuk do të shkëmbejmë asnjë centimetër nga toka ukrainase, dhe pa nxjerrë nga Ukraina ushtrinë ruse, ne nuk do të diskutojmë për negociata paqeje”, tha ajo.

Sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka thënë megjithatë se zyrtarët e Kremlinit do të refuzojnë të përdorin formulën e presidentit ukrainas si bazë për negociata, dhe e quajti synimin e Kievit për ta larguar Rusinë nga Ukraina lindore dhe nga Krimea “një iluzion”.

 

Kremlini njoftoi më 5 janar se Presidenti rus Putin i ka thënë Presidentit turk Tayyip Erdogan se Moska do të ishte gati për bisedime paqeje vetëm me kushtin që Ukraina “të ketë parasysh realitetin e ri territorial”, një referencë kjo për një njohje nga Kievi të territoreve të aneksuara.

 

Zonja Dzhaparova tha se Ukraina do të kërkojë këtë vit gjithashtu një rezolutë të dytë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për krijimin e një tribunali të posaçëm për të mbajtur përgjegjës udhëheqësit rusë për sulmin dhe krimin e agresionit.

 

Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë po heton tashmë për krime të mundshme lufte dhe krime ndaj njerëzimit të kryera në territorin ukrainas që kur filloi sulmi i forcave ruse./VOA

 

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...