Latifi-Ademi: Ali Ahmeti ju ktheu shqiptarëve dinjitetin, për këtë do flas vet historia më shumë se unë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti i shoqëruar nga kryeparlamentari z. Talat Xhaferi, zëvendëskryeministri i parë z. Artan Grubi, ministra, zëvendësministra, deputet, drejtor dhe zëvendësdrejtor si dhe bashkëpunëtorë të tjerë sonte ka nisur takimet me qytetarë dhe aktivist partiak nga fshati Çegran i komunës së Gostivarit.

“Më kujtohet që flamuri kuq e zi rinte fshehurazi nëpër shtëpitë e shqiptarëve dhe nënat e motrat tona rinin zvarë nëpër spitale, për çdo gabim e veprim policët e asaj kohe raportonin se jemi irredentist. Kur jam punësuar orët i kam shkruar në gjuhën maqedone. Sot, flamuri më i bukur në botë valëvitet lirshëm dhe 22 Nëntori është festë për çdo shqiptar, flasim gjuhën shqipe, kemi polic shqiptar në çdo cep, kemi komandatin e UÇK kryetar parlamenti. E gjithë kjo nuk është arritur lehtë. Faleminderit lider që ju ke kthyer shqiptarëve dinjitetin e nëpërkëmbur dhe për këtë do të flas vet historia më shumë se sa unë”, ka theksuar kështu në fjalën e saj deputetja Latifi-Ademi.