Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Republikanët e akuzojnë Bidenin për “hipokrizi” lidhur me dokumentet e klasifikuara

Republikanët e kanë akuzuar presidentin amerikan, Joe Biden, për “hipokrizi”, pasi së fundmi janë zbuluar më shumë dokumente të klasifikuar anë shtëpinë e presidentit në Delauer.

 

“Nëse jetoni në një shtëpi prej qelqi, mos hidhni gurë”, tha për ABC, kongresisti republikan nga Nebraska, Don Bacon.

 

Të paktën 20 dokumente që datonin nga koha kur Biden ishte nënpresident në administratën e Barack Obamës, janë gjetur në shtëpinë e tij dhe në një zyrë që Biden ka përdorur në Uashington.

 

Biden kishte kritikuar paraardhësin e tij, Donald Trump, pasi në shtëpinë e ish-presidentit amerikan u gjetën dokumente të klasifikuara.

 

“Si mund dikush të jetë kaq i papërgjegjshëm”, kishte deklaruar atëbotë Biden.

 

Trump po hetohet nga një këshilltar i posaçëm për shkak të zbulimit të qindra dokumenteve të klasifikuara në shtëpinë e tij Mar-a-Lago vitin e kaluar.

 

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka kryer bastisje pasi që ekipi i Trumpit nuk u kishte dorëzuar autoriteteve të gjitha dokumentet që ishin zbuluar se mungonin.

 

Biden po ashtu po hetohet nga këshilltari i posaçëm, Robert Hur, i cili është emëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë, për të hetuar mënyrë se si presidenti kishte vepruar me dokumentet e klasifikuara.

 

Ende është e paqartë se sa dokumente janë gjetur në posedimin e Bidenit, por CBS ka raportuar se disa prej tyre ishin të shënjuara “top sekret”, që është niveli më i lartë i klasifikimit.

 

Sipas ligjit, të gjitha dokumentet e Shtëpisë së Bardhë duhet të dërgohen në Arkivat Kombëtare pas përfundimit të mandatit.

 

Të dielën, një numër republikanësh po ashtu akuzuan Bidenin për standarde të dyfishta.

 

James Comer nga Kentaki tha për CNN se “përderisa ai po bënte këtë [po akuzonte Trumpin], ai e dinte mirë se vetë kishte nën posedim dokumente të klasifikuara, prandaj hipokrizia është shumë e madhe në këtë rast”.

 

Edhe disa demokratë po ashtu kanë ngritur shqetësime lidhur me dokumentet e klasifikuara. Adam Schiff, ligjvënës demokrat në Dhomën e Përfaqësuesve tha për mediat se dëshiron të dijë “nëse ka ndonjë rrezik të ekspozimit dhe cili do të jetë dëmi” për sigurinë kombëtare si pasojë e dokumenteve të klasifikuara që iu gjetën Bidenit.

 

Shtëpia e Bardhë nuk ka deklaruar se për sa kohë të gjatë e ka ditur Biden se dokumentet ishin nën posedimin e tij, por ka insistuar se avokatët e presidentit i kanë dorëzuar dokumentet menjëherë pasi i kanë gjetur.

 

Është e paqartë se me çfarë ndëshkimesh mund të përballet Biden, por ekspertët kanë thënë se nuk pritet të ngrihen akuza penale, pasi prokurorët duhet të vërtetojnë se presidenti dhe ndihmësit e tij me qëllim kanë marrë dokumentet.

 

Biden është shprehur i habitur kur ka kuptuar se janë gjetur materiale të klasifikuara.

 

Grupi i parë i dokumenteve u gjetën më 2 nëntor në zyrën e Qendrës Penn Biden, disa ditë para mbajtjes së zgjedhjeve të mesmandatit. Megjithatë, gjetja e tyre u bë publike javën e kaluar.

 

Më pas u njoftua se janë gjetur edhe disa dokumente në shtëpinë private të presidentit amerikan në Delauer./rel

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...