Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Ruzhin: Ndërkombëtarët na ndihmojnë në procesin eurointegrues

Porositë e përfaqësuesve të lartë të Bashkimit Evropian (BE), por edhe të zyrtarëve të lartë amerikanë për gjetjen e një konsensusi politik për ndryshimet kushtetuese, janë orvatje për të ndihmuar në procesin euro-integrues, kështu thotë në një prononcim për Indeks.mk, ish-ambasadori i Maqedonisë së Veriut në NATO, Nano Ruzhin.

“Është e qartë se të gjitha porositë e ndërkombëtarëve, veçnarësisht edhe ato të fundit që erdhën nga këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Shole, janë një lloj diagnoze dhe gjetje modeli që të tejkalohen problemet në Parlament që të gjendet zgjidhja që i hapë rrugë perspektivës dhe ecjes drejt bisedimeve të vërtata mes Shkupit dhe Brukselit”, thotë Ruzhin.

Sipas tij, miqtë ndërkombëtarë në ndikimin e ngjarjeve, siç janë kriza gjeopolitike dhe ndryshimi i rendit botëror, do të bëjnë veçojnë shtetet që anagzhohen për sisteme demokratike dhe atyre që angazhohen për sisteme autoritare.

“Do të vijmë situata te deglobalizimi, gjegjësisht globalizimi do të ndahet në mënyrë rajonale dhe në këtë mënyrë vlerësoj se SHBA dhe BE në këtë mënyrë dëshirojnë t’i largojnë pengesat edhe në Ballkanin Perëndimor dhe në këtë kontest bie edhe çështja e pazgjedhur mes Prishtinës dhe Beogradit dhe stabilizimi i Maqedonisë së Veriut”, theksoi Ruzhin.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...