Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Reshjet e dendura të shiut/ Gjoni: Mundësi për përmbytje, ja si do jetë moti në vijim

Reshjet e dendura të shiut rritin mundësinë për përmbytje.

 

Ekspertja e IGJEUM Anira Gjoni në një intervistë për Vizion Plus tha se reshjet me intensitet të lartë  kanë sjellë prurje të lumenjëve Buna, Drin dhe Mat si dhe të liqenit të Shkodrës.

 

Sipas saj, në datën 20 janar pritet që të ketë prurje të larta edhe në lumin Vjosë.

 

“Sipas llogaritjeve të IGJEUM, për shkak të reshjeve intensive të djeshme dhe të sotme, sjellin rritje të prurjeve të lumenjve Buna, Drin dhe Mat dhe të Liqenit të Shkodrës. Për shkak të këtyre, ne parashikojmë të ketë mundësi për përmbytje.

 

Prurje të larta mund të ketë edhe Vjosa në datën 20 për shkak të reshjeve të lartë që do ketë nesër. E gjithë pjesa tjetër e territorit, presim të kemi reshje të shtuara”, tha Gjoni.

 

Ekspertja e IGJEUM, thekson më tej se 5 vjeçarin e fundit, temperaturat kanë pësuar anomali, duke sjellë edhe çrregullim të stinëve.

 

Ngjarjet ekstreme të motit që na kanë shoqëruar në 5 vjeçarin e fundit na kanë shoqeruar me reshje shtiu, thatësira, tërmete në ditë të nxehta. Kemi pasur edhe temperature të larta në stinën e dimrit. Temperaturat janë në anomali.

 

 Ky është problem global që po përballet rajoni dhe Europa”, tha ajo.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...