Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Lavrovi krahason SHBA me Hitlerin e Napoleonin

Ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov shpeshherë ka dëshmuar se shprehet me fjalë shumë të qarta. Ministri i Jashtëm rus akuzoi aleancën perëndimore të mbrojtjes NATO-n për udhëheqjen e një “kryqëzate për të shkatërruar Rusinë dhe për të ndarë botën”.

Në konferencën e tij më të fundit për shtyp, të mërkurën në mëngjes në Moskë, ai sulmoi ashpër Uashingtonin zyrtar. Në fund të fundit, SHBA është përgjegjëse për luftën në Ukrainë, tha ai. Ajo që po ndodh atje është rezultat i përgatitjeve amerikane për një luftë hibride midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Kriza në Ukrainë filloi shumë kohë përpara se Moska të pushtonte vendin fqinj në shkurt.

Në këtë drejtim, Sergej Lavrov i krahasoi veprimet e fundit të Uashingtonit me veprimet e Adolf Hitlerit dhe Napoleon Bonapartit. SHBA e ka nënshtruar edhe Evropën për të bërë luftë kundër Moskës. Duke iu referuar popullatës ruse etnike në Ukrainë, ministri tha se “poshtërimi” i tyre atje ishte i papranueshëm.

Frontet e ngurtësuara

Sipas Lavrovit, aktualisht nuk ka propozime serioze paqeje në tryezë për t’i dhënë fund luftës. Idetë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenski nuk mund të diskutohen. Ndër të tjera, lidershipi në Kiev kërkon tërheqjen e plotë të trupave ruse nga territori ukrainas dhe pagesën e dëmshpërblimeve për shkatërrimin e shkaktuar nga ushtria ruse.

Rusia vazhdimisht e ka bërë të qartë se Moska beson se një traktat paqeje mund të arrihet vetëm nëse Ukraina njeh aneksimet e gadishullit të Krimesë në Detin e Zi dhe të rajoneve Donetsk, Luhansk, Cherson dhe Zaporizhia. Ukraina i ka kundërshtuar kategorikisht këto kërkesa dhe pohon se do të vazhdojë luftën deri në çlirimin e vendit./DW

Latest Posts

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Mos i humbisni

Ja pse “International Hair Clinic’s” është numër një në Shqipëri e Kosovë për mbjelljen e flokëve

Nëse dikur njerëzit bashkë me flokët e tyre humbnin edhe një pjesë nga sharmi i tyre, e dukeshin më të moshuar, sot ka zgjidhje...

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...